| middle654 a întrebat:

Este necesar sa citim multe carti? de ce?

12 răspunsuri:
| pwp a răspuns:

E necesar sa citesti in scoala generala pentru ca iti dezvolta vocabularul.
Eu citesc pentru ca-mi place, dar nu ma ajuta cu nimic straight face

| Musique a răspuns:

Citește-le și tragi la final concluzia.
Cu fiecare carte citită o să ai o altă părere despre ce e în jurul tău.
Cuvintele noastre nu o să poată să îți răspundă la întrebare.

O zi frumoasă!

| zurick a răspuns:

Buna!
Pentru ca-ti dezvolti vocabularul, imaginatia si adesea gasesti personaje care se asemana cu tine si din greselile lor poti invata.Sa nu mai spun ca poti sa-ti gasesti un personaj model pentru tine.
Pa, pa.

| Madayna a răspuns:

Pentru a ne dezvolta vocabularul ca sa putem purta o conversatie mai usor si ne antreneaza creierul.

| 1234dany5 a răspuns:

Buna! eu cred ca. este necesar dar asta nu inseamna ca va trebui de-acum in colo sa citesti obligata o multime de carti... cititul e pentru cei care iubesc sa citeasca si fac asta din placere. de exemplu eu nu prea citesc si sincer sa fiu nu am citit nici-o data o carte de la inceput pana la capat si nici atat tongue laughing tongue ei bine asta e, stiu ca e bine sa citesti dar sunt si alte ocupatii/metode pentru care iti dezvolti imaginatie vizionarea unui film. stiu si eu nu te poti baza doar pe carti deci e NECESAR! dar asta pentru celor ce le place sa citeasca. de fapt e necesar pentru toti! dar daca nu faci asta din placere atunci atunci... nu esti obligatawinking

Răspuns utilizator avertizat
| wasambi a răspuns:

In principiu, vocabularul, caracterul, etc., nu se formeaza neaparat prin citit. big grin Parerea mea. Sunt doar un hobby, si o sursa de informare.

| alex291201 a răspuns:

Este necesar sa citesti carti pentru a iti imbogati vobularul, sau poate fi si un hobby

| Constanta0011 a răspuns:

Desigur ca este necesar, deoarece iti dezvolti vocabularul, la compuneri vei avea idei noi la care nici nu te-ai gindit, si nu vei face greseli de ortografie si altele. Insa as putea sa iti recomand o carte daca esti fata Insemnarile unei pustoaice dar daca esti baiat insemnarile unui pusti, sunt foarte interesante le-am citi pe ambele.

| Comyasu a răspuns:

Sincer sa fiu nu-mi place sa citesc dar o fac

| Undertakerr a răspuns:

Buna middle 654! Trebuie sa citim carti deoarece ele ne deschid mintea, ne imbogatesc vocabularul, dar mai ales ne antreneaza mintea! In cazul in care ti se cere la scoala sa citesti o anumita carte fii sigur ca nu e degeaba, ci te ajuta mult la examene, teste sau alte domenii sau activitati pe care le practici! Incearca Sa gasesti niste carti care sa iti placa si sa te intereseze! Sper sa te ajute sfatul meu!