| 1Mihai1 a întrebat:

Este nevoie de acte suplimentare la trecerea vamei din Romania spre R. Moldova, din moment ce masina nu este pe numele tau?

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Conducatorul auto trebuie sa prezinte la trecerea frontierei urmatoarele documente:
- certificatul de înmatriculare;
- cartea verde;
- carte de identitate;
- permis de conducere valabil.
"Politia de Frontiera Romana nu solicita conducatorului auto documente din care sa reiasa raporturile juridice dintre acesta şi proprietarul mijlocului de transport (procura, contract de comodat, contract de lnchiriere, etc.)."
Totusi, trebuie avut in vedere ca autoritatile din Moldova, daca au suspiciuni, pot verifica daca masina este furata sau nu si te poti trezi cu o retinere fortata pe mai mult timp. In acest caz este mai bine sa mergi cu proprietarul la un notar.

| Hammurabi a răspuns:

Daca masina nu e pe numele tau ai nevoie de procura din partea proprietarului altfel nu poti iesi din tara cu ea.

| 1Mihai1 explică (pentru Hammurabi):

In Ungaria poti, spre exemplu.