| MZc a întrebat:

Este posibil ca un profesor coordonator sa nu vrea sa mai intre cu tine in licenta deoarece nu e multumit de lucrare? Ati auzit de vreun caz asa?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Fiecare universitate ar trebui sa aiba un ghid de bune practici. Profesorul coordonator (dupa parerea mea) ar trebui sa faca un referat in care sa spuna ce nu-i convine sau ce-i convine la lucrarea ta. Nu stiu cum este acum dar pe vremea mea asa se facea! Daca nu-i convenea el avea un cuvant puternic in fata comisiei dar nu era definitiv. Comisia te aprecia si dupa continut si modul de sustinere.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce înseamnă să nu intre?
Licența este dată de o comisie de examinare. Nu cunosc regulamentul, dacă profesorul coordonator are obligația să facă sau nu parte din comisie sau este doar un asistent neutru la acest examen. Cu mare probabbilitate, chiar dacă nu intră în sală cu tine, el face un referat care este înaintat comisiei de examinare. Acest referat poate să indice punctul lui de vedere printr-o notă acordată lucrării, notă care să reprezinte avizul lui negativ. Dar să nu vrea să intre în sală, aceasta nu are relevanță, și nu se practică.

| danutzu96 a răspuns:

Da. Poate sa nu te lase sa "dai licenta " daca nu ii place lucrarea. Stiu exemple dinetre fostii mei colegi, unii nu ai avut tot la timp, iar altii nu au avut ce trebuie si au luat licenta in toamna.

| Green66 a răspuns:

Nu știu la ce facultate ești, nu știu ce vrei sa spui cu intratul cu tine in licență, ideea e că atunci când am susținut eu licența profesorul coordonator avea ultimul cuvânt. Îți explic in mare cum a fost la mine, până să ajungi să susții licența trebuia să o depui la secretariat dar să aibă acordul/semnătura coordonatorului.
Dacă profesorul coordonator nu e mulțumit, da, e posibil sa nu o poți susține.