| anonim_4396 a întrebat:

Este posibil sa iti dai copilul direct la scoala, fara sa il mai dai si la gradinita? Intreb doar de curiozitate, ca am auzit mai demult o fata spunand ca ea nu a fost data la gradinita. (Nu am intrebat-o care a fost motivul) Daca il dai la 3 ani la gradinita, pana o termina si ajunge la scoala face deja 7 ani, si ma gandeam daca e posibil sa astepti pana face 5 ani si sa il dai direct la scoala. Asa ar termina si liceul mai devreme, nu la 19 ani jumate cum termina unii.

Răspuns Câştigător
| christall a răspuns:

Da, se putea. Gradinita nu era obligatorie, era un ajutor pentru parintii care nu puteau sta acasa cu copiii. Dar de anul acesta, părinţii vor fi obligaţi să-şi înscrie copiii la grădiniţă, în grupa mare. Este una din principalele prevederi ale proiectului de modificare a legii educaţiei adoptat de Senat.
Din 2023, şi copiii de 4 ani vor fi înscrişi în mod obligatoriu la grădiniţă, iar până în 2030 va deveni obligatorie şi grupa mică.

7 răspunsuri:
| sonya a răspuns:

Salut!
Inainte gradinita cu era obligatorie, nici acum nu este toata. De anul acesta, adica anul scolar 2020-2021 grupa mare de la gradinita a devenit obligatorie. Nu vei putea sa inscrii copilul la scoala daca nu are grupa mare de la gradinita. Treptat se doreste ca toate grupele de la gradinita sa devina obligatorii, lucru nu stiu daca neaparat negativ, insa sistemul de invatamant nu e pregatit pentru asa ceva. Asta inseamna mai mult personal, mai multe investitii pentru ca numarul copiilor va creste mult. Mai mult, pana cei de la privat vor trebui sa isi acrediteze sau macar sa primeasca aviz pentru gradinita, altfel copiii care vor merge acolo nu vor putea merge la scoala.

Acum clasa pregatitoare este de la 6 ani si asa e desul de greu pentru un copil sa se obisnuiasca cu aceasta schimbare. Scoala s-a schimbat mult, e mai multa materie si accentul nu e pus pe dezvoltarea copilului, ci doar pe transmiterea de informatii, care stim cu totii cum se face de cele mai multe ori.

In clasele 0-4 in centru se afla copilul, el de la gradinita va pleca cu un bagaj de cunostinte, dar pentru el joaca e in continuare elementul definitoriu pentru acumularea de noi informatii. Nu e cum vrem noi, ci cum e dezvoltarea noastra si de aceea unul de 5 ani nu va putea urmari lectiile de la scoala ca unul de 6 sau 7. Desi diferenta e mica, in acel an, creierul, personalitatea se dezvolta foarte mult. E important sa se urmareasca dezvoltarea treptata din toate punctele de vedere: psihomotorie, cognitiva, autonomie, dezvoltare sociala si emotionala.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum sa dai copilul la 5 ani la scoala? De ce sa il chinui in halul asta?

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Indiferent de varsta la care incepe scoala, tot 12 clase o sa se "chinuie" sa faca. laughing
Macar daca il dai la 5 ani o termina mai devreme. Ar fi un avantaj pentru el, si mai tarziu le-ar multumi parintilor.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ar fi.
un copil la 5 ani nu poate asimila aceeasi informatie ca unul de 7 ani.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Inainte, grădinițá nu era obligatorie, dar va deveni (dacă nu cumva a devenit deja), iar statul a oferit chiar si sprijin financiar pentru angajarea unei bone, daca părintii nu aveau cu cine sa lase copiii, cât timp ei erau la job. Poate că mama acelei fete a fost casnică, nu lucra, și a avut timp să se ocupe de copii
Eu am absolvit liceul la 18 ani si o lună, dar am fost si la grădi... Am urât zilele alea! big grin

| Werrich a răspuns:

Gradinita a devenit OBLIGATORIE din 2020
https://www.g4media.ro/......toare.html

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, guvernului ii e frica ca daca un copil petrece cei mai importanti ani acasa, nu va deveni alcoolist, drogat, rasist etc. asa ca se asigura ca ii va spala pe creier in gradinita sa fie niste esecuri umane. Sa speram ca se vor inchide granitele cu Romania la nivel de UE si nu vor mai aparea infractori romani imbracati in spiderman prin Italia.