| autodidact a întrebat:

Va salut, Se poate invata algebra si aritmetica de gimnaziu si liceu de la zero in aproximativ 2 ani si jumatate, din postura unui autodidact? Tinta ar fi un nivel de cunoastere intermediar, nu performanta. Se pun la bataie: rabdare, perseverenta, vointa, o capacitate de intelegere medie si minimum 4 ore de lucru pe zi, 5 ore in week-end.

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Autodidact? O să fie cam dificil dacă nu ai cui cere un sfat, o îndrumare, fiindcă, la un moment dat, vei întâmpina un blocaj, care va încetini progresul, ritmul de învățare. Vei avea nevoie si de un mic sprijin (dacă esti elev, un profesor ar fi chiar mândru să îți ofere un sfat). E totusi matematica, o stiinta exacta, nu literatura unde te (mai) poti folosi de imaginație/ de inspiratie, in cazul in care uiți textul învățat.
Dacă crezi că te descurci, ai ambitie, și ești organizat, poți, fiindcă timp este suficient! Oricum, chiar dacă nu vei fi de nota 10, măcar vei fi mândru de tine, că vei fi mai bun decât ai fost, în urmă cu 2 ani. happy

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu am invatat alegebra de real (facusem umanul in liceu) in doua luni. A trebuit sa dau la o facultate unde se cerea algebra de real.

| sierra1 a răspuns:

Dacă "te duce", e lejer timpul propus

| Anuket a răspuns:

Dacă ai doar cunoștințe de până la clasa a IV-a și o vârstă, adică nu mai ești copil, va fi cam dificil și mult timp irosit. Mai degrabă faci treaba asta cu sprijinul unui/unor mentor/i, fie și online, chiar și free, care ajută când are timp.

| isemilia a răspuns:

Da. Chiar iti si ramane timp, presupun. Insa depinde si de capacitatea ta intelectuala.