| Robert17x a întrebat:

Este vreo diferenta la bac la mate-info fata de stiinte ale naturii?

Răspuns Câştigător
| G510 a răspuns:

Da. Cei de la mate-info dau bacul la mate de tip M1 iar cei de la bio-chimie dau bacul din mate de tip M2. Normal, M1 e mai greu decat M2, dar în mulți ani cei de la bio-chimie au primit subiecte mai grele. Deci nu se poate spune că la bio-chimie e "mai ușor".
Mai e o diferență la materia aleasă. Cei de la mate-info pot alege sa dea bac la info, ca si cei de la bio-chimie, dar aici se vede diferenta intre subiecte.
Alte diferente nu sunt. Eu iti sugerez sa te duci linistit la mate-info, nu vei regreta?

| Robert17x explică (pentru G510):

Problema e ca nu prea le am cu matematica. Adica am luat 7. 50 la examen si nu cred ca e o nota demna de mate-info, dar asta e singura optiune daca vreau sa intru la. liceul la care imi doresc.

7 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

La mate info faci mate M1 și, a științe M2.

| WhiteLife a răspuns:

Matematica din liceu e cu mult diferită fata din generala, așa că nota aceasta nu înseamnă neapărat că nu te vei descurca (deși e adevărat că e mai grea). Gândește-te că la mate info faci mai multe ore de info și mai puține de bio și de chimie. Asta nu te influențează cu mult, dar te poate ajuta pe viitor daca ai profi buni. Oricum, notele din liceu nu te ajuta cu mai nimic și la multe facultăți (mai ales cele pe care le aleg în general cei de la profil real) se intra cu examen și mai puțin cu media din BAC.

| deeeaqq a răspuns:

Cred că știi deja ca la mate-info faci matematică M1, iar la șn matematică M2.
Diferența ar fi la bacul de la matematică, unde de regulă la primul subiect e mai greu la șn decât la mate-info, iar la subiectul 3 e mai greu la mate-info decât la șn.

| MATRiXRIDER a răspuns:

Mate-Info pentru M1 la bac, adica cel mai greu, stiinte ale naturii M2 care ar trebui sa fie mate mai usoara. In locul tau as fugii de mate-info ca de raie, dar asta doar pentru ca nu a fost pentru mine, nu sunt de profil real si nici nu imi doream mate info, acum asta depinde doar de tine, iti place mate calumea si info sa inveti c/c++, java, un pic html, css parca, mergi pe mate-info, daca nu te simti atras de astea, si daca doar parintii te imping sa faci mate info, zic sa nu o faci, daca nu te atrage va fi greu si obositor si frustrant, eu as fi ales vocational, dar nu a fost sa fie. Alege strict ce vrei tu si ce iti place doar tie!

| Robert17x explică (pentru MATRiXRIDER):

Faza e ca eu vreau profil real, dar media imi permite sa intru doar la mate-info, neputand intra la stiinte ale naturii la liceul la care vreau.O sa incerc sa ma mut dupa primul semestru la stiinte, dar in caz ca nu pot, voiam sa vad cum e la bac la mate-info?

| ChimistulRapid32 a răspuns:

Da,mate info are m1
Si SAN are m2