| Scarabeul a întrebat:

Eu apartin altei religii(nu ortodox) si me-a spus profa de religie ca trebuie sa duc note la scoala, trebuie sa o aduc pe o foaia speciala ceva?

7 răspunsuri:
| morningstar a răspuns:

Da, trebuie sa aduic o adeverinta imprimata cu notele obtinute in urma participarii la scoala duminicala/ grupa de adolescenti din cadrul bisericii care o frecventezi; pe adeverinta trebuie puse notele cu data, semnatura monitorului de scoala duminicala, stampila si semnatura pastorului. Daca nu aveti scoala duminicala sau intalniri cu tinerii, pastorul poate veni sa iti treaca direct notele in catalog la rubrica Religie.

| Mps7ar a răspuns (pentru morningstar):

Și ce se întâmplă daca Maine trebuie sa dau notele și gen mi-am pierdut adeverinta?

| OnuOnulică a răspuns:

Logic bă.

| milan9 a răspuns:

O solutie mai buna ar fi sa ramai la orele ei si sa o rogi pe ea sa-ti incheie situatia.
Există ore în care se învaţă despre religii şi confesiuni în general, există altele în care prezintă aspecte ale propriei confesiuni (fiecărui cult i se predă în confesiunea lui), dar foarte important, SE DISCUTĂ LUCRURI CE ŢIN DE SPIRITUALITATE ŞI DE MORALĂ în general, lucruri ce ţin de comportamentul uman...

Aşa cum în general, înveţi toată viaţa, şi întotdeauna există loc pentru a mai descoperi ceva, pentru a mai învăţa ceva, la fel, pe planul vast al vieţii psihice, sufleteşti, întotdeauna există loc pentru a învăţa să cunoşti mai bine pe ceilalţi, să te cunoşti mai bine pe tine.

| fllu07 a răspuns:

Transmite-i la profa, ca este un articol in legea invatamantului prin care se poate incheia situatia oricarui elev si fara disciplina religie. eventual sa faca parintii tai o cerere in care sa specifice acest aspect.

| angus35 a răspuns:

Cere de la profesorii de la scoala duminicala sa iti dea o adeverinta cu notele tale pe semestrul asta daca esti neoprotestant.

| blitzenn21 a răspuns:

Relax. e cea mai mare prostie. spune-le parintilor ce iti cere cretina aia si o sa rezolve ei.