| anonim_4396 a întrebat:

Eu as vrea sa merg la facultate dar nu acum, posibil pe la 25 de ani.Nu conteaza varsta nu-i asa? Am 19 acum si as vrea sa imi petrec timpul cu altceva, credeti ca imi va fi greu sa invat la 25 de ani? Nu doctorat, o facultate normala de 3 ani. Toti zic ca va fi greu de retinut dar la 25-26 nu esti asa batran lol

11 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu e târziu deloc dar mai bine ai face de acu ca la 25 să-ți creezi deja o carieră nu să-ți aprofundezi studii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poti sa dai la facultate si la 50 ani.
dar daca tu pana la 25 ani te apuci de munca si dai de bani nu o sa te mai apuci de facultate mai mult ca sigur.

| Mosotti a răspuns:

Merge f bine si atunci, daca te duci la particulare, nu e admitere, te duci doar cu bacu acolo. Nu iti va fi greu sa inveti daca iti place, alea cu retinutul sunt doar scuze pentru cei ce nu vor sa mai invete nou, nu sunt curiosi, care-s plafonati, eu sincer am inceput ultima facultate la 35 ani jumate! Si am putut brici tot. Damite la 25 de ani. Ocupa-ti timpul cu ce doresti tu si cum simti tu, si du-te atunci si va fi bine. Din contra, la varsta aia eram mai matur si era mai bine ca la 20 de ani, intelegeam mai bine dar retineam la fel ca inainte, nu era nici mai slab nici mai sus chestia asta. Daca ai motivatie si iti va place ce vei invata, vei zbura, nu alta.

| anonimg a răspuns:

Sunt puține lucruri care ar împiedica continuarea studiilor. Nici căsătoria nu se află printre acestea.
Da, va fi mai greu de învățat dacă faci pauză mai mare de un an. Și dacă vremea trece mai mult, nu te mai angajează nimeni la 50 de ani, chiar dacă ai avea 10 facultăți. Poate doar ca paznic.
Deci nu prea știu ce lucru te silește să întrerupi studiile.

| Frank51 a răspuns:

Da, intr-adevar este putin mai dificil sa te acomodezi, gandeste-te ca o sa uiti toate informatiile proaspete pe care le ai acum. Eu am inceput-o la 22 de ani, si mi-a fost foarte greu, nici macar nu iti imaginezi cat de repede uiti informatiile. Daca nu o faci devreme facultatea, mai incolo o sa dai de alte probleme sau planuri si o sa o tot amani(si eu aveam alte planuri pe care le-am amanat in favoarea facultatii), deci nu are sens.

Nu uita ca facultatea nu iti aduce succesul, ci doar te stimuleaza, gandeste-te bine inainte sa o incepi.

| Bizon95 a răspuns:

TRAIESTE-TI VIATA de parca maine ar fi ultima zi
INVATA de parca mai ai de trait o suta de ani

NICIODATA NU E PREA TARZIUwinking

| Mosotti a răspuns (pentru Bizon95):

Bine zici Bizon, sa traiasca viata, nu e bine sa fim axati doar pe cariera obsesiv in timp ce altii isi traiesc viata la maxim, are el motivele lui sa amane, trebuie sa ii respectam asta, dar l-am ramurit ca e f ok daca face la 25 ani, eu nu ma simteam mos nici la 35, bine arat mai tanar, un prof nu ma credea ca nu am 24 ani, i-am aratat buletinu. M-am simtit ca la 20 de ani. Pana la urma pana la 65 ani are timp sa lucre, ce atata graba, insa precis el lucreaza, nu o sa stea fara, insa nu vrea la facultate, atata tot, poate deocamdata nu il ajuta prea mult facultatea.

| Yurisa a răspuns:

Logic ca nu e prea tarziu. Tarziu inseamna cand mai ai putin si vine pensia laughing

| Justme1997 a răspuns:

Poti dar o sa te simți ca un mos printre toți copiii de 18 ani

| TristanTzara a răspuns:

Nu, nu e prea târziu. Dar orice ai alege să studiezi, fă acest lucru cu gândul că după vei avea o meserie în domeniul respectiv. Iar dacă faci licența (3 ani) ar fi bine și să faci și masterul (2 ani) sau poate o facultate tehnică de 4 ani.

| MrBlondu a răspuns:

Pana la varsta de 25/26 ani te poti distra si trai adolescenta cum vrei tu. Nu este greu sa inveti, dar nu mai esti in ritmul ala de invatare asa cum ai pornit de mic Gradinita-Gimnaziala-Generala-Liceal... Tu stii ce vrei sa faci cu viitorul tau! Nu uita niciodata nu este prea tarziu!