| KillerBunny1500 a întrebat:

Eu, la limbi sraine, sunt varza, cu v mare. Nu stiu mai nimic, nu sunt proasta, ca nu vreau sa intelegeti asta, de pilda la mate si romana in total am 7 medalii la olimpiade, faza este ca nu pot sa retin nimic din limbile straine, pana anul acesta am avut o profesoara de la care nu puteai sa intelegi absolut nimic din ce iti preda, iar anul acesta noua profa se asteapta sa stim tot ceea ce trebuia sa ne invete si pur si simplu nu inteleg nimic. Este precum un exercitiu de mate, daca din problema lipseste o parte, nu poti raspunde la intrebare. Acum imi este super greu, eafiind considerata de unii cea mai buna din clasa, de fapt cam a doua, ca m-a depasit unul care zici ca-i nascut in Germania sau Anglia, vorbeste limbile astea doua aproape perfect, oricum ma ajunge din urma la mate si rom, dar nu ma asteptam sa ma depaseaca. Nu stiu cum a facut ca m-a intrecut la toate, pe cand in anii trecuti nu eram intrecuta decat la limbi straine. 1. Cum fac sa invat repede si usor limbile straine? 2. Cum fac sa-mi recapat pozitia de cea mai buna din clasa? PS. Nu vreau glume la aceasta intrebare si nici raspunsuri gen " Las-o blata ". Vreau seriozitate. Multumesc anticipat. Va rog sa scrieti cat mai mult.

7 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Doamne, esti așa draguță! Citindu-te nu m-am putut abține să nu-ți admir ambiția si... să nu zâmbesc viselor tale.
Succes. Fii o învingătoare în inima ta, chiar dacă nu reusesti sa fii la fel...în inima tuturor!

| mixxjim a răspuns:

Nu oricine poate invata limbi straine, in creier centrul responsabil cu invatarea limbilor straine este asezat in alta parte decat cel care se ocupa de gandirea logica, unde intra si matematica. la romana presupun ca esti f. buna in special la gramatica, nu? pentru ca si gramatica se invata tot logic. deci ai avea 2 variante: ori sa nu te intereseze faptul ca baiatul respectiv te intrece, tu ai locul tau si rostul tau, faci ce poti mai bine pentru tine, nu pentru concurenta dintre voi. ori iti iei meditator la limbile straine respective, sa te ajute sa recuperezi si sa-l rogi sa-ti structureze materia logic, sa poti intelege si asimila informatiile - asta ar insemna sa agsesti si un profesor care sa fie pe aceasta structura. la vocabular nu prea ai incotro, trebuie sa mai si memorezi cuvinte, dar gramaticile sunt la fel, cu logica ei fiecare, nu e chiar greu de prins. pe vocabular ca sa retii cuvintele mai usor citeste in limba respectiva orice, chiar si chestii de pe net, si cand nu stii ce inseamna cate un cuvant sa-l cauti in dictionar, asa iti ramane mai bine intiparit in memorie, avand si contextul, nu doar tocind ca moara niste cuvinte fara sens. succes si spor la toate! happy

| dydydeea a răspuns:

Off doamne aceeasi problema o am si eu cu limbile straine, mai ales cu engleza.am o profesoara buna la engleza si inteleg de la ea dar nu tine de mine engleza si nu pot invata practic sunt varza cum zici tu laughing dar in schimv pe mine nimeni nu ma poate intrece la mate, cel putin anul asta in clasa a 8 a. eu la engleza imi traduc toate lectiile si le scriu pe o foaie si cand ma pune la scoala sa citesc lectii( vazute prima data) stiu sa le citesc( la citit ma descurc) dar mai ales sa le traduc( offf doamne imi vine asa greu), bafta in continuare

| FuwaFuwa a răspuns:

Nici eu nu ma descurc mai bine la limbi straine dar asta e ca sa fac. Daca vrei ia-o cu inceputul la engleza(nu fac Germana ci Franceza), vezi pronuntia, apoi vocabularul si in final vezi stuctura propozitiilor.Sa nu mai vb de conjugari si ca sa iti fie mai usor cand incerci sa inveti niste cuvinte noi trecele pe un caietel ca sa le ai acolo in caz ca nu le retii.

Si ca sa incerci sa o intreci nu te gandi atunci cand inveti ca ai mult de invatat si gandeste-te cat de satisfacuta ai fi daca ai intrece-o.Acest gand iti da o stare asa de placuta incat inveti din placere(cum fac eu).

Si apropo si eu sunt cam a doua in clasa si apropo nu e mai buna de cat tine daca nu are o medie anuala mai mare ca a ta deci nu te demoraliza singura...Mult noroc si sper sa o intreci ^.^

| h05t4g3 a răspuns:

Îţi admir sinceritatea, chiar îmi era dor să "aud" o persoană sinceră cu sine atât în gând cât şi verbal.

Zilele trecute, urmărind un terapeut în relaţiile de cuplu, terapeutul în cauză a făcut o afirmaţia ce m-a luminat, deşi concluzia îmi era arhicunoscută("fă ceea ce-ţi place!"). Cu toţii o ştim, am auzit-o, o folosim ş.a.m.d.

Afirmaţia ce mi-a atras atenţia este: ". dacă iei un eveniment şi-l legi de o emoţie, arde în memoria ta şi-l ţii minte pentru totdeauna."

Analizându-mi experienţele personale de până acum, am conştientizat că, cel puţin mie mi se aplică asta.

Analogia pe care o fac pleacă de la întrebarea:"Cum fac sa invat repede si usor limbile straine?", simplu, identifică ce subiect îţi place, te încântă, rezonează în tine, dându-ţi fiori de plăcere atunci când auzi vorbindu-se despre el. O dată identificat, îţi recomand să cauţi emisiuni, video-documentare, filme, melodii, pagini pe net chiar şi articole de ziar ce-l dezbat, vorbesc despre el, în acele limbi pe care tu doreşti să le înveţi. Exemple de subiecte. materiile la care eşti bună, eşti bună la acele materii pentru că-ţi plac, îţi face plăcere să studiezi despre ele, nu?! Dacă da, recomandarea mea e evidentă, încearcă să extinzi studiul despre acele materii care-ţi plac folosind, pentru început de exemplu, documentare video(ex. youtube, discovery channel) în acele limbi cu subtitrare în română. Astfel trăirile ce le vei avea atunci când afli informaţii noi despre acel subiect în altă limbă te vor ajuta să memorezi(înveţi) mai uşor acea limbă.

Personal, am studiat germană 2 ani, franceză 8 ani, engleză 0(zero).

Am 32 de ani, cunoştinţe despre germană şi franceză ZERO, 000000001. Engleză rup în două ca să zic aşa, şi toate astea pentru că subiectele ce mă interesau pe mine le regăseam cu preponderenţă în materiale video, audio, scris în limba engleză.

Un alt exemplu sunt un mare număr de telespecatatori ce urmăresc telenovelele, fiind un subiect ce le stârneşte emoţii(trăiri, sentimente) puternice, se poate observa după o perioadă de timp, că deşi limba în cauză nu au studiat-o la şcoală, au reuşit să asimileze un vocabular ce le poate permite să aibă dialoguri în acea limbă. Şi exemplele pot continua.

Sper să te ajute!

| AdeTeUraste a răspuns:

Eu iti recomand sa faci meditati pentru ca si eu am avut aceeas problema! La engleza am avut o doamna care in clasa a 4-a ne invata culorile. Mama a vrut sa ma dea la intensiv si vazand ca nu stiiu nimic a cautat o profesoara sa imi dea meditatii si vreau a iti spun ca in jumatate de an am luat intesivul cu 10 si plus de chestiia asta stiiu bine engleza. Tin sa mentiionez ca sunt in a 7-a si am numai mediia zece la limbi straiine datorita meditatiilor. Iar, cu problema cealata,, Cu cea mai buna din clasa'' eu cred ca trebuie sa inveti si doar atat si vei vedea ca o sa ajungi din nou sus! :* Funda? puppy dog eyes :* ( sper ca te-am ajutat)

| Marimari14 a răspuns:

Incearca pe www.conversation exchange.com
acolo poti coresponda cu vorbitori nativi si poti invata exact ce-ti trebuie, gramatica, vocabular, pronuntie etc
sper sa te ajute! succes!