| SatinEffect a întrebat:

Eu nu am făcut franceza in scoala si as vrea sa invat. Cat de repede poti invata sa ajungi la nivel conversational?

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sunt multe cuvinte asemanatoare sau identice cu cele romanesti. E grea pentru cei care au inclinatii matematice. Cei care au inclinatii pentru literatura se descurca mai usor.

| Violleta2022 a răspuns:

Depinde numai de tine, cat esti de talentat si ambitios sa-ti insusesti limbile straine, dar si de profesorul care te mediteaza.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să înveți repede poți doar dacă ești scufundat într-un mediu unde se vorbește numai franceză. Astfel, pe You Tube ascultă melodii, filme. Apoi cu sulbtitrare.

Răspuns utilizator avertizat
| Larianiel a răspuns:

Depinde cât de motivat ești. Pentru mine, franceza este cam greuță, asta pentru că nici nu mă încântă foarte mult. Aș fi mai motivată să învăț oricare altă limbă.
Daca vrei neapărat să o înveți, cumpără-ți dicționar și cărți pentru începători. De asemenea, sunt și diferite aplicații care te pot ajuta. Învață bine gramatica (ideal ar fi să stai bine cu gramatica limbii române pentru început), apoi învață cât mai multe cuvinte pentru a putea citi și traduce cât mai mult. Poți face câteva meditații dacă știi că nu te descurci singur/ă pentru început. Făceam meditații la engleză într-un timp, iar profa mea avea obiceiul să ia o carte la întâmplare, să o deschidă tot la întâmplare și să mă pună să traduc. Pentru mine a fost de ajutor.
Succes!