| Hyacinth a întrebat:

Eu nu am făcut școala în Romania și nu știu. Adevărat că se învață franceza din clase mici? De ce nu vorbește nimeni franceza atunci? Nu am auzit niciun cuvânt în franceză de când sunt în Romania

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este obligatoriu inca de pe vremea comunismului sa invatam 2 limbi straine la scoala, peste cea maternala, limba romana.
Nu ai auzit vorbindu-se limba franceza pe strada fiindca traiesti printre romani, in Romania, dar daca mergi in Franta, cu siguranta si romanii cand ajung acolo o dau pe farnceza.

In clasa a doua se introduce prima limba straina si apoi din a 5-a cea de a doua limba straina.
In Romania se vorbste limba romana, dar cei care au invatat franceza, germana sau engelza, la scoala le-a prins foarte bine in viata, fiindca pot calatorii si muncii in Franta, Germania, Anglia, Canada, Australia sau oriunde in lume.

| Wr3nch a răspuns:

Se invata din a 3-a sau a 5-a, depinde de scoala. Pentru ca nu e populara la noi, nu sunt comunitati de francezi sau situatii practice in care foloseste.

| Catrice a răspuns:

Unii fac Engleza din clasa a 3a sau spaniola, italiana...

| Celcestietot a răspuns:

Vorbim doar cand suntem intrebati laughing

| gabicoo a răspuns:

Unii nici românește nu știu să vorbească cum trebuie! Și nu "este minorități"!

| Lukasssz a răspuns:

Pai nu e la fel de populara ca engleza

| Werrich a răspuns:

Pentru ca aici e România nu Franța ca să se vorbească franceza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.

Eu am făcut/studiat Franceză la școală din clasa a 3 -a iar engleză dintr-a 5 - a.
Iubesc mai mult engleza, și mă și descurc mai bine în engleză (o cunosc, am învățat-o mai bine).

| emilllyya a răspuns:

Da. In general da. Maxim din a 5a se face o a 3a limba (franceza, germana, spaniola, italiana sau altceva, in functie de scoala. In general franceza sau germana). De ce ai auzi un cuvant in framceza daca noi suntem romani si avem limba noastra. N-are sens

Răspuns utilizator avertizat
| Jdjdjd a răspuns:

Depinde de scoala, de obicei din clasa a 5 a pana in a8 a, iar la liceu e in functie de profil. Oarecum nu prea se da in vant nimeni dupa aceasta limba, mai mult engleza..sj jotele de obicei se iau destul de usor(aici depinde si profesorul)