| Katona_Claudiu_1999 a întrebat:

Eu sunt un băiat timid în sensul că:nu vorbesc mult și prost, puțin și încerc să-mi calculez cuvintele să nu fiu un nesimțit, nu îmi plac anturajele >>>>adică să merg cu alți băieți sau fete aiurea prin cluburi și cartier, să stau la colț de stradă sau magazin și să mânc semințe aiurea,să fac anumite lucruri rele gen înjurături și vorbe urâte, adică să fiu nesimțit doar ca să impresionez pe alții, să mă împrietenesc chiar cu oricine doar de dragul comunicării. De ce fetelor nu le plac băieți timizi cu fetele, ci numai băieții îndrăzneți care se dau mari făcând anumite lucruri care să le dea pe spate și vorbesc mult, crezând că un băiat timid vorbește puțin nu le poate proteja, ci numai un băiat îndrăzneț le poate proteja? Un băiat care e el însuși și care nu se dă mare ca să impresioneze o fată, nu le place deoarece îl consideră că este prost, de fapt la generația tânără contează numai distracția gen, să mergi aiurea prin cluburi, parcuri, cartier și tupeul dus la extrem până la nesimțire?

44 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i adevarata generalizarea ta!
Sunt si fete timide care plac baieti timizi, dar nu le vezi tu, pentru ca, la fel ca si tine nu merg in cluburi si nu le plac anturajele cu prietenii.
Pe fetele astea le gasesti la scoala, la biblioteca, la cumparaturi, in anturajul altei fete, cu mama, fiind la fel de linistite ca si tine.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Și timid, și tăcut, și umil înseamnă lipsit de personalitate.

| Katona_Claudiu_1999 explică (pentru floresdemayo):

Așa crezi tu, dar nu sunt umil, nu mă enervez pentru orice porcărie, pentru că știu și eu la glume, dar numai la glumele care nu mă jignesc, sau glumele penibile, dar odată ce mă enervez sau sunt jignit ripostez înapoi
și dacă nu pot cu frumosul atunci răspund mai rău decât ma jignit sau m-a enervat acel om

| Mosotti a răspuns:

Ptr ca asa au evoluat oamenii, in trecutul indepartat barbatii aia duri, rai, violenti, puternici, mistocari erau capabili sa apere familia de intrusi, sa aduca resurse, si deci cum noi n u am evoluat deloc pe creierul reptilian, legite atractiei se pastreaza ca atunci.

Cand un baiat se da mare, are papagal, are tupeu, emite masulinitate f puternica si deci de aia fetele sunt adaptate de natura sa fie atrasi de astia, ca sa se cupleze cu astia.
Natura nu are nevoie de timizi sau altele de genul, slabi, etc, pentru ca astia in trecut nu erau in stare sa protejeze nimic, deci nu sunt buni pentru perpetuare, deci femeia n-are ce cauta cu el.
Asa ca asa sunt ele programate genetic, sa fie atrase de din aia, si sa arate si atractiv la figura, ca si figura emite acea masculinitate. Si sunt programate asa tocmai sa nu se cupleze cu cine nu trebuie.

Asta e. Nu e vb sa o protejezi acum in ziua de azi, dar e vb de ce ti-am zis, nu erai capabil sa o protejezi in trecutul indepartat.
Daca ai avea o figura f atractiva, te-ar place si pe tine, se uitau la tine, simteai ca te baga in seama, nu conta ca nu vb sapte la leu, ca nu te dai mare, te prindeai ca te place mult, insa probabil ca nici nu atragi cine stie ce cu figura ta.

| AlexValentinn a răspuns (pentru Mosotti):

Ce caterinca esti vere laughing) il iei la misto pe saracul om, dar de unde stii ca nu atrage cu figura? Si oricum figura nu mai e principala atractie decat in adolescenta, atunci da, daca ai figura frumoasa atragi multe fete dar dupa aia figura nu mai conteaza asa mult. Eu personal ii inteleg frustrarile dar nu toti suntem facuti sa fim foarte masculini, sunt o gramada de fete pe lumea asta care si ele, la fel ca el, se plang ca baietii nu le vor niciodata si se intreaba ce oare le lipseste de nu atrag niciun baiat, chiar sunt fete de genu, oricum pentru orice tipologie de baiat exista o tipologie de femeie care i se potriveste perfect, doar ca n-a intalnit-o. Si pana la urma, asta cu sa protejezi, sa fii puternic, pentru ce? Traim alte vremuri acum, puternic in vremurile noastre inseamna abilitatea de a te descurca si nu cu pumnul, ca lumea nu se mai bate asa des, abilitatea de a te descurca in anumite situatii, de a avea prietenii tai care sa te ajute pentru ca in grup reusesti mai usor decat singur, banii evident ca asta inseamna putere in ziua de azi, functia pe care o ai profesional vorbind sunt multe chestii, sunt sigur ca si dansu care a pus intrebarea poate da de fete care sunt exact ca el si sa aiba si el o relatie dar necesita un pic de efort. Si pana la urma eu cred ca si pe el l-au placut cateva fete doar ca unii sunt prea pretentiosi, se vaita ca fetele frumoase nu il plac ca il ignora, dar daca se uita o fata mai modesta, timida, nu foarte aratoasa la el "cum sa stau eu cu asta, eu vreau delea ca in playboy" daca intelegi unde bat.

| Mosotti a răspuns (pentru AlexValentinn):

Pai ideea e ca asa-s programate femeile si barbatii, sa lungim gatu` dupa frumos, si la 30 ani la fel e, si la 35.
Daca ai cunoaste natura umana ai intelege ca ce zic eu e corect.
Un om care are figura misto, fie femeie, fie barbat, simte de mult ca atrage priviri, ca e bagat in seama, etc, nu cont ca are curajul el/ea sa intre in vorba, ma refer ca simte ca a atras destula atentie, deci ar fi sunat "ma plac femeile dar eu nu ma bag, refuz orice tentativa, ca n-am curajul, simt asa ceva nasol.", si era altceva.

Sau... poate o avea o problema de comportament antisocial si nu stie sa se poarte dar nu isi da seama, si asta poate fi una din variante, si asta am zis-o la alt user azi, trebuia sa zic si aici la fel, ca una din ele e, ori comportamentul, ori figura.
Daca are probleme de comportament, atunci sa lucre la asta, ce sa zic.

Nu e vb ca ai nevoie sa fi puternic acum, am explicat.
Pe legile atractiei nu am evoluat mai deloc din pacate, am evoluat mai mult tehnic, social nici acolo n-am evoluat cine stie ce.
Si acum cocalarul frumusel prost si nesimtit are multe gagici misto, si va forma familie cu una din alea (iar aia pentru ca-l place, indura eventualele nesimtiri din partea lui), iar tocilarul linistit, cuminte, cu bani, casa, masina, ori ramane pe dinafara, ori ia una nasoala pe care n-a luat-o altul (dar se f tot cu cocalarul poate in paralel), ori ia una mai misto dar aia il ia ori ca n-a luat-o altul, ori din interes, pentru ca ala nu prea atrage deloc.

Verifica in real sa vezi. Majoritatea "nu fizicu, nu fizicu", dar cand ii vezi cu cine umbla sau dupa ce se uita, ai sa constati contrariu.
Bine, n-am zis sa fie adonis, am zis sa fie cat de cat atractiv acel om, si e bine asa.
Dar sunt unii care nu atrag deloc! La aia e o problema, despre aia zi eu.

Femei neplacute sunt mai putine. 80 % din ele sunt medii atractive si e okey. Procentul de barbati neatractivi e mai mare decat de femei neatractive, de ce, nu stiu.
DIn aceiasi parinti stiu fata medie atractiva destul de ok, si baiatu ramas pe dinafara pana la 42 ani, ca nu atrage mai deloc (dupa cum femeile declara de fapt).
Desi omu e puternic pentru ziua de azi, are job superplatit si cautat mereu, casa lui, masina lui noua de 20 mii de euro, e cuminte, e destept, politicos, are caracter.

Si sora-sa...pe cine crezi ca luase? Un frumusel inalt, prost, prost si la caracter, cu job prost platit. Cu care nu mai este acum. Si tot dupa din aia se uita si acu la 47 ani!

| Catrice a răspuns:

Mama,dacă și scriai corect, mai că te luam de soțhee hee

| Sophieka a răspuns (pentru Catrice):

Nu te supara...Dar niciunul nu suntem perfecti si nu scriem corect de fiecare data.

| Sophieka a răspuns (pentru Catrice):

Ca sa iti demonstrez putin... Ai uitat caciula la a doua vocala "ă" din cuvantul "mamă", si nu stiu de ce te adresezi la feminin cand e vorba de un barbat... Mai bine suna "tată" dar nici acest termen nu suna prea bine cand il rostesti pentru oricine altcineva care nu este tatal tau.

| Salontanul a răspuns (pentru Sophieka):

Nu-i vorba de uitat. Eu, de exemplu, sunt pe Linux si nu am tastatura in limba romana. Poate ca si cel de mai sus are un Windows in care are tastatura in limba engleza si nu stie sa o adauge pe cea in romana! Poate ca are chiar Linux ca mine! Mai mult, apelativul "mama" este o expresie folosita de multi si in contextul in care n-are legatura cu mama. Nu ai auzit pe cineva zicand: "Mama! Am uitat banii acasa."? Dovada ca zice "te luam de sot" ceea ce inseamna ca stie ca-i raspunde unui barbat. Esential este ca are dreptate. Intrebarea are o tona de greseli gramaticale dar, autorul, stie sa se laude ca-i cel mai bun.

| Salontanul a răspuns (pentru Sophieka):

Apropo! Cuvantul "caciula", din propozitiile tale, nu se scrie cu căciula?hee hee Am luat un "ă" de pe net ca sa scriu corect dar nu pot face asta oricand ca mi-ar trebui ceasuri ca sa scriu cateva fraze.

| Catrice a răspuns (pentru Sophieka):

Bine ma da' astea-s chestii esențiale. Plus ca are destule....place,mânc,deie...

| Catrice a răspuns (pentru Sophieka):

Mamă, te dai mare, da' nu știi vorba asta românească, transmisa din bătrâni.

| Catrice a răspuns (pentru Salontanul):

Nah,n-am mai schimbat cu sugestia cu "ă" de la autocorector.

| Sophieka a răspuns (pentru Salontanul):

Nu ti-am scris tie in primul rand, iar in al doilea rand, daca tot ne credem perfecti si observam si criticam greseliile altora, atunci sa nu sarim in aer daca si altii ni le vad pe ale noastre!

Eu nu folosesc caciuli, tocmai pentru ca nu sunt cea care cauta sa scrie perfect! Inteleg ca incerci sa ii iei apararea, dar nu functioneaza cu mine!

| Sophieka a răspuns (pentru Catrice):

"Nah", atunci sa incetam din a cauta si a rade de greseliile altora cand si noi avem destule!

| Katona_Claudiu_1999 explică (pentru Sophieka):

Nu sunt supărat, doar că la mine în cartier nu prea găsești băieți și fete de treabă, sunt foarte mulți nesimțiți și răi la mine în cartier poate 1 la 100 e băiat sau fată de treabă

| Catrice a răspuns (pentru Sophieka):

Adică vrei sa. zici ca nu exista "nah" în DEX? Ai memorat cumva tot dicționarul de poți nega asta?

| Salontanul a răspuns (pentru Sophieka):

Atunci de ce i-ai scris lui "InYourMind" daca eu sunt "vinovat" ca ti-am raspuns? Nici el/ea nu ti-a scris tie! Sau ce se aplica la mine nu se aplica la tine? De ce sari in aer cand altii vad greselile tale dar tu cand le vezi pe ale altora e bine? Daca nu esti cea care cauta sa scrie perfect de l-ai criticat pe "InYourMind"? Nu vezi ca te contrazici? Vai si amar!

| Salontanul a răspuns (pentru Catrice):

Nu eu te-am criticat!

| Sophieka a răspuns (pentru Salontanul):

Vad ca v-ati incurcat si nu mai stiti ce scrieti amandoi! Mai recititi ca sa intelegeti!

| LoveSleep a răspuns:

Fetele nu te plac pentru ca ai scris o gramada mai sus unde te-ai descris pe tine prin prisma defectelor celorlalți.
"Defecte" în ochii tai.
Nu poți nici măcar sa te lauzi cum trebuie.

| Frank51 a răspuns:

Ai auzit de expresia, nice guys finish last? Da, ca și persoana poți fi perfect, adică empatic, sensibil, agreabil, inteligent, carismatic, dar lipsesc niște caracteristici esențiale precum atitudinea. Fetele urăsc plângăcioși, timizii, fricosii, pentru că noi suntem sexul puternic, suntem cei care trebuie să oferim suport, protecție, stabilitate, încredere. Ei bine, tocmai aceste caracteristici lipsesc la băieții timizi așa ziși nice guys.

| Katona_Claudiu_1999 explică (pentru Frank51):

Poate una la 100 de milioane vrea steie de vorbă cu băiat mai simplu și modest și cu o tunsoare normală toate fetele vor băieți care
să pară cei mai deștepți, cei mai glumeți și cu freze cât mai șmechere când vorbesc cu ele, lor nu le place unul mai modest și cu o tunsoare mai modestă și, dacă nu ești foarte deștept, glumeț, vorbăreț și cu tupeu rămâi singur toată viața

| Frank51 a răspuns (pentru Katona_Claudiu_1999):

Fața nu o poți schimba, cu aia rămâi, dar restul da.
Poți deveni deștept dacă studiezi suficient de mult
Poți deveni glumeț dacă exersezi suficient de mult
Poți deveni vorbăreț dacă vorbești des cu oamenii
Poți deveni tupeist dacă încerci

Dacă aceste acțiuni ți se par imposibile ai o problemă de natură psiho-sociala, care probabil este destul de slab manifestată încât să nu fie grav, și să nu necesite tratament profesional. Adică ai o șansă să te schimbi dacă încerci.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Dar normal că e importantă distracția, ce să fie important la vârsta voastră? Munca? Facturile? Copiii?

| Katona_Claudiu_1999 explică (pentru supadeceapa):

Și eu glumesc și mă distrez uneori și nu sunt perfect dar viață nu e totul numai
despre distracție, și da munca are o oarecare importanță pentru mine deoarece am un job de unde îmi câștig un ban, nu sunt genul de băiat care să meargă prin cluburi, să facă mișto de fete sau alți oameni așa aiurea, să beau până mă îmbăt, să înjur sau să vorbesc urât fără vreun motiv, să stau la colț de stradă cu țigara sau semințe în mână astea nu sunt distracții pentru mine

| supadeceapa a răspuns (pentru Katona_Claudiu_1999):

Dar de unde știi tu ce se întâmplă în cluburi etc, din moment ce nu ieși? Nu e nici genul meu de distracție, dar nu are sens să mă apuc să-mi fac scenarii exagerate și dramatice despre ce se întâmplă acolo. Cum te distrezi tu?

| Katona_Claudiu_1999 explică (pentru supadeceapa):

Dar eu nu am zis că în cluburi e așa sau nu știu cum! am spus că nu sunt genul acela care îi place să umble prin cluburi de noapte și cu tot felul de anturaje, ce fără club nu te poți distra sau nu exiști dacă nu umbli prin cluburi? e da așa e la modă să mergi prin cluburi în ziua de azi, e la modă să bei până te faci mangă, și tot felul de lucruri, dar eu exist și sunt fericit și fără cluburi sau să beau băuturi alcoolice se poate trăi și distra și fără cluburi sau băuturi!

| supadeceapa a răspuns (pentru Katona_Claudiu_1999):

Ok, te distrezi și fara cluburi, eu te-am întrebat cum laughing

Nu te obliga nimeni sa mergi in cluburi, dar nicio fată normală, care vrea sa trăiască, nu să stea legumă în fața televizorului, nu o sa stea cu un băiat închis în el și pe care nu poate să-l scoată din casă (și nu mă refer la cluburi aici).

| Katona_Claudiu_1999 explică (pentru supadeceapa):

NU O SĂ-ȚI SPUN CUM MĂ DISTERZ EU! Spui că nu mă poate scoate în oraș dacă nu vreau să merg în cluburi? gândește-te câte alte variante de ieșit în oraș mai sunt eu zic foarte multe

| supadeceapa a răspuns (pentru Katona_Claudiu_1999):

Tocmai asta e ideea, că există o grămadă de metode de a te distra ieșind din casă, nu te obligă nimeni să bei laughing generalizările și exagerările astea nu-și au rostul, nu toată lumea merge în club, iar cei care merg în club nu e obligatoriu să-și distrugă ficații acolo.

| Katona_Claudiu_1999 explică (pentru supadeceapa):

Ai dreptate.Eu nu beau deloc băuturi alcoolice cu nicio ocazie

| Panamax a răspuns:

Daca nu socializezi nu ai unde sa intalnesti o fata compatibila.
Ca sa intalnesti una ca tine ar trebui sa mergi la biserica duminica dimineata.

| floresdemayo a răspuns (pentru Panamax):

Alea sunt 'miresele' lui Dumnezeu, nu îi vor da atenție.winking

| Katona_Claudiu_1999 explică (pentru Panamax):

Nu cred că numai cei care merg la biserică sau pocăiții pot fii oamenii care nu înjură și nu aunt nesimțiti de fel,socializez și eu,doar că eu nu sunt așa cum e la modă în ziua de azi : să ai o grămadă de anturaje,să înjuri,să vorbești urât, să te comporți urât azi cuvântul,, du-te n p_ _ a mea'' și,, du-te dre_ _u'' îl auzi aproape peste tot unde se adună o gașcă de prieteni, nu vreau să umblu așa aiurea prin cluburi, parcuri doar ca să găsesc o fată cum fac alții, care poate nu au servicii sau altă treabă mai bună de făcut

| Panamax a răspuns (pentru Katona_Claudiu_1999):

Traiesti intr-o societate, te adaptezi la reguli, scrise sau nu.

| Katona_Claudiu_1999 explică (pentru Panamax):

Regulile la mine în societate e să fii cât mai nesimțit și cât mai rău mai bine stăteam la oraș care e la vreo 2-3 km distanța față de cartierul unde locuiesc

| Panamax a răspuns (pentru Katona_Claudiu_1999):

Nimic nu este intamplator.

| Katona_Claudiu_1999 explică (pentru Panamax):

Dar regula nu este valabilă și la bărbații, fetelor nu le plac băieții cu bun simț și care nu iese în evidență cu : o tunsoare șmecheră, să le facă să râdă cât mai mult posibil, să fie cât mai tupeist

| Panamax a răspuns (pentru Katona_Claudiu_1999):

Bre,oamenii se citesc dintr-o privire.
Le place de tine sau nu, asa cum esti.
Faza cu smekereala, tunsul intr-un anume fel, bunul simt, etc sunt doar in capul tau.
Cine stie ce defecte ascunse ai de care inca nu stii sau nu vrei sa le vezi.

| Sophieka a răspuns:

Buna

Inteleg ce spui si te apreciez pentru ca alegi sa fi in felul tau, si decent, si sa fi o persoana calitativa!
Sunt si fete si baieti ca si tine, doar ca pe aia nu ii vezi oriunde, evident, pentru ca si ei la randul lor ca si tine, nu isi petrec timpul inutil si nu au anturaje.

Ai sanse sa gasesti persoane faine, sau fete, inscriindu-te la vreun curs, de dans, actorie, sau vreun club de socializare / voluntariat pentru oameni / animale sau natura, sau mergand prin parcuri.

Nu ramane dezamagit, si eu, ma amagesc cateodata cand vad in jurul meu, peste tot, multa prostie... Prostia si ignoranta domina planeta si sper la o minune, sa se inverseze situatia.

Ramai cine esti tu, cu principiile tale, si cauta sa intalnesti persoane ca si tine!

Primavara minunata iti doresc!

| SingleForOne a răspuns:

Pentru că este comportamentul de animal, adică Alpha. Mai sunt Beta, Gamma, Delta și Sigma, și poate mai mulți, dar nu știu eu.

Cei care vor să fie atrăgători, conducători, etc, majoritatea sunt Alpha, și multor persoane le plac asta. Băieții sunt sub conducerea acestora, mai sunt și din ăia gay; iar fetele se indragostesc de aceștia, unele nu se îndrăgostesc, dar influența acestor persoane este irezistibilă, și nu pot scăpa ușor de aceasta.

Cum ar spune știința, este un fel de "selecție naturală" / sau "selecția socială/intelectuală" - cei Alpha mereu (sau aproape mereu) câștigă, iar ceilalți încearcă din greu.

| BilaRomânească a răspuns:

Stii de ce fetele nu adora baietii timizi? Raspunsul la aceasta intrebare il gasesti in teoria evolutiei: fetele vor un mascul prin care sa se simta sigure pentru ele si copii. Un baiat timid poate compensa doar prin bani si statut social.