| Anto100 a întrebat:

Evaluarea Nationala 2014 clasa a6a conteaza la admiterea in liceu? Urgent va rog!

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Aceasta NU se ia în calcul la media de admitere la liceu!

"Calculul mediei de admitere
utilizate pentru admiterea în învățământul liceal
pentru anul școlar 2014-2015 :

1. Media de admitere, pe baza căreia se realizează înscrierea în clasa a IX-a a absolvenților învățământului gimnazial, se calculează ca medie ponderată între media generală la evaluarea naţională susţinută de absolvenţii clasei a VIII-a, care are o pondere de 75%, şi media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a, care are o pondere de 25% în calculul mediei de admitere.

2. Calculul mediei de admitere se face astfel:

MA = ( ABS + 3 EN ) / 4

unde:
MA = media de admitere.
ABS = media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a;
EN = media generală obţinută la evaluarea naţională susţinută de absolvenții clasei a VIII-a" - SURSA = Anexa 2 din Ordinul 4925/29.08.13 - vezi linkul :
edu.ro/index.php?module=uploads&func=download&fileId=18352

Toate cele bune.

6 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Nu prea vad cum ar putea conta, in conditiile in care aprecierea se face cu niste coduri, uneori, pe bareme de corectare gresite.
In plus, profesorii care corecteaza pot, uneori, avea o interpretare personala a raspunsurile.
Eu, de exemplu, cand am luat la analizat lucrarile elevilor mei (corectate de altcineva), am gasit coduri puse gresit, in defavoarea elevilor. Asa ca m-am luptat pana am reusit sa obtin recorectarea si punerea unor coduri normale.

| Jokyo a răspuns:

Nu conteaza big grin

| unknownpink008 a răspuns:

Si eu sunt clasa a 6-a. Nu conteaza. (cel putin pana acum). Tu cat ai luat?

| Anto100 explică:

Va multumesc! Eu nu stiu cat am luat nu ne-a dat rezultatele.

| FcrbDaniel1996 a răspuns:

Nu stai calma doar media anuala

| Gabriela2001Adriana a răspuns:

Buna! si eu sunt clasa a 6 a si ce sa iti spun chiar nu conteaza rezultatele pentru admiterea in liceu. testele au fost facute cam pentru a vedea ce sti si ce nu sti ca sa faci in plus pentru ca in clasa a 8 a daca nu sti ceva nu ai ce sa mai daic.deci fi linisit chiar nu conteaza la admiterea la liceu