| anonim_4396 a întrebat:

Examene la facultate dai la toate materiile? Ca de exemplu, daca am 2 ore de sport in orar si 2 ore de chimie desi facultatea la care sunt nu se bazeaza pe asa ceva, dau examen si la astea?

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Da, la toate trebuie sa ai nota la sfarsitul semestrului. La materiile de baza dai examen serios in sesiune iar la cele mai putin importante, de umplutura, dai colocviu sau verificare in presesiune, adica in alea 2-3 saptamani inainte de sesiune. Mai pot fi si verificari pe parcurs, in functie de cum vrea sa isi structureze profesorul materia.

| BlankWhite a răspuns (pentru Bondarel99):

Stii cumva ce inseamna S, L, P si PR? Ce sunt cu prescurtarile acestea? Ca C vine de la curs, dar celelalte?

| Bondarel99 a răspuns (pentru BlankWhite):

Seminar, laborator, practica si proiect. Adica cred ca prescurtarile astea sunt valabile pentru toate facultatile.

| Adry05 a răspuns (pentru BlankWhite):

S cred ca e seminar, L laborator

| BlankWhite a răspuns (pentru Bondarel99):

Si la seminar ce faci? Poti sa te duci cand vrei sau cum?

| Bondarel99 a răspuns (pentru BlankWhite):

Pai depinde la ce facultate esti. Daca esti la inginerie cel mai important e laboratorul (daca nu te prezinti la toate laboratoarele nu intri in examen), pe locul 2 e seminarul unde faci probleme si exercitii de mate, economie sau ce materii cu aplicatii ai (poti lipsi de cateva ori dar normal trebuie sa fii prezent) si la cursuri de obicei nu conteaza prezenta, doar daca nu i se pune pata vreunui profesor.

| BlankWhite a răspuns (pentru Bondarel99):

Multumesc

| Bondarel99 a răspuns (pentru BlankWhite):

Bafta happy

8 răspunsuri:
| Mark2012012 a răspuns:

Da, toate materiile care au cursuri au si examene.