| jjeleu a întrebat:

Examenul de admitere la liceu bilingv in ce consta? este si proba orala?

Răspuns Câştigător
| betsy a răspuns:

Iti pot spune despre cel de engleza: Primul subiect, in valoare de 60 de puncte (din 100) este cel scris: sunt sase exercitii, dar numai de gramatica sau de intelegere a unui text: un exercitiu unde ai un text din care sunt scoase fraze, iar tu trebuie sa le alegi si sa le pui inapoi in text, unul cu formare de cuvinte (ai cuvantul de baza in paranteza si trebuie sa scrii derivatul, in functie de context), doua cu variante (unul de gramatica, cu timpuri si astea si unul tot asa, pe text), al cincilea, sunt spatii libere intr-un text si tu completezi cu cuvantul potrivit de la tine(de obicei sunt cuvinte scurte, ca articole, prepozitii, etc.), iar ultimul consta intr-un text in care sunt introduse unele cuvinte in plus, gresite, iar tu trebuie sa le elimini.

La proba orala, de 30 de puncte, ai asa: Un text, pe care citesti si il comentezi, iti spui opinia despre el (asta e 20 de puncte) si un enunt (de obicei un proverb, o zicala) de care trebuie sa zici daca esti de acord sau nu cu el si sa argumentezi.

Ca sa il iei, trebuie sa iei 6, si odata ce l-ai luat, la liceu nu mai conteaza nota pe care ai obtinut-o, important e sa ai atestatul, in care nici nu se mai precizeaza rezultatul.

E un examen de nivel mediu, iar eu te sfatuiesc sa il dai, chiar daca prima ta optiune nu e neaparat un liceu de bilingv, fiindca ai sanse mari sa il iei.

Sper ca ti-a fost de folos raspunsul meu (cam kilometric, de altfel) happy

2 răspunsuri:
| minz156 a răspuns:

Eu am dat examen la biling anul trecut. Nu stiu daca e la fel, dar atunci consta in doua probe: una scrisa si una orala. La cea scrisa ai cam o ora de lucru si e destul de simplu, iar la cea orala tragi un biletel cu o tema si ai cam 10-15 minute sa pregatesti ce ai de zis (poti sa iti scrii si pe o foaie diverse idei).

| Shdw_Radu_1992 a răspuns:

Proba orala si proba scrisa. difera in functie de liceul la care vrei sa dai.