Întrebare recomandată | speşăl a întrebat:

Examenul de Bacalaureat este recunoscut doar in Romania?
Eu as vrea sa plec din tara dupa ce imi termin studiile (liceu, facultate etc) si as vrea sa stiu daca valoreaza ceva acest examen.
Am auzit ca as putea inlocui competentele de informatica-tic cu o diploma ECDL, la fel si cu limba engleza, diferenta este ca aceste diplome sunt recunoscute la nivel mondial si v-am spus planul meu.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Diploma de bacalaureat este recunoscuta in multe state, in primul rand in cele din UE dar si in altele cu care Romania are conventii reciproce de recunoastere a diplomelor si cred ca are cu vreo suta.

| speşăl explică (pentru Ioandelasal):

Mersi pentru raspuns.

6 răspunsuri:
| costan a răspuns:

In Sapnia de exemplu este recunoscuta diploma de Bacalaureat dar trebuie sa dai o diferenta in limba spaniola. Succes!

| slowswag a răspuns:

Diploma e recunoscuta in multe statewinking

| s3v3n7 a răspuns:

Ii cunoscuta diploma in foarte multe tari.
Sper sa iti gasesti un loc de munca bine platit!
Succes

| StefanelAlex a răspuns:

Sa o luam pe rand.
Diploma de bac este recunoscuta in tarile UE dar si in altele cu care Romania detine acord de recunoastere.
Referitor la diploma (diplomele) de studii superioare, la fel: sunt recunoscute in UE si alte tari (cu care Romania are acord) dar este in functie de Universitate! Nu toate univ. din Romania au diplomele recunoscute!
Despre ECDL : nicio diploma nu te va invata sa folosesti Office-ul sau sa cauti ceva pe Internet.
Referitor la nelamurirea ta "daca valoreaza ceva acest examen." : nu te poti inscrie la facult /angaja fara examenul de bac (poate ca zilier sau pe plantatie)

| Sandokan1998 a răspuns:

Nu, mai e recunoscut si in tarile straine