| AC4S4 a întrebat:

Exista copii care se nasc cu tot felul de mutatii genetice, copii cu probleme de sanatate, diferiti de ceilalti. Multi parinti aleg sa ii trimita la o scoala normala. Unii sunt acceptati, ceilalti copii si profesori incearcand sa-i ajute, altii sunt batjocoriti.
Care sunt cauzele pentru care o comunitate intreaga poate sa se adapteze pentru un singur copil cu probleme, iar o alta comunitate nu?

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Educatia

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Hai sa incerc o exlicatie: vietuitoarele care nu stiu, sau nu pot actiona ca semenii lor, se adapteaza, sau invata sa imite pe cei performanti! Tu unde incadrezi specia umana?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru SimTudor):

Exact: uau. poate ma luminezi si pe mine: ce reprezinta acest "uau", sau... poate ai impresia ca eu nu as sti cum si din ce sunt facuti copii?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Parintii sunt unicii responsabili de malformatiile congenitate si ei au principala responsabilitate de a aduce copilul cat mai aproape de nivelul normalitatii

| Blexistroni a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Mutațiile genetice sunt erori in codul ADN care nu poate fi controlat de două persoane obișnuite.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Blexistroni):

Ai toata mintea din creierii capului tau, cu tine atunci cand vii cu raspunsuri/comentarii absurde? ahaaaaa: "TotalReligios" iti dovedeste impotenta intelectuala. POATE TACTU CERESC O SA TE LUMINEZE IN PRIVINTA CAUZELOR CARE CONDUC INSPRE MUTATIILE GENETICE. Te pupa Gogu!

| Lostlyric a răspuns:

Iarta-ma ca intervin, desi nu este un subiect pe care l-as deschide sau continua, sa fiu sincera. Parerea mea personala este ca acesti copii au nevoie de un statut special. Nu ma refer la izolare, doamne fereste! Insa au nevoi particulare, nu numai educationale, ci si fizice. Ar fi mult mai etic sa se deschida mai multe scoli speciale pentru particularitatile lor decat sa-i faci sa se adapteze intr-o comunitate "normala" de cand sunt mici. Fratele meu vitreg are 6 ani si ii placea gradinita enorm pana sa se gandeasca cei care conduceau gradinita ca ar fi bine sa le aduca un coleg nou. Cu nevoi speciale care...este violent. Parintii mei au observat o schimbare de comportament in fratele meu. Nu mai voia sa mearga la gradinita, nu mai voia sa manance, avea lovituri prin diverse parti ale corpului. Au aflat intr-un tarziu ca acel copil nou venit era foarte violent fata de toti ceilalti din grupa. Nu este vina colegului nou, este vina oamenilor care au considerat ca acesta se poate adapta in mod firesc si in acelasi ritm cu toti ceilalti. Acum...stiu ca se ridica o problema etica aici, mai mult decat ar putea influenta mentalitatea unei tari aceasta adaptare. Nu este vorba ca nu trebuie ajutati sa se adapteze comunitatii, insa educatia trebuie fractionata in asa fel incat si acesti copii sa aiba o comunitate a lor in care sa se adapteze. Deocamdata, este imposibil, avand in vedere ca acea "lipsa" de fonduri este sustinuta si pentru scolile normale.
Asta cred eu ca este cauza principala pentru care acesti copii cand sunt educati, trebuie sa faca parte dintr-un grup cu nevoi similare.

| N0H4CK a răspuns:

Simplu, educatia!

| SimTudor a răspuns:

Educatia! orice copil are dreptul de a trăi indiferent de aspectul fizic. daca cunosti un copil cu astfel de „diformitati" poti sa îi arati filmul „Minunea"