| Anaa939839393 a întrebat:

Exista doua modele generale de impozitare, unul progresiv (odata cu creșterea veniturilor contribuabililor creste si impozitul) iar altul cu impozit unic (pentru toti contribuabilii, indiferent de venitul realizat).
1. Care considerati ca este cel mai bun model?
2. Care credeti ca este modelul cel mai des folosit in Europa?
3. Care credeti ca ar fi modelul potrivit pentru Romania?
4. Ce este bine daca se aplica primul model?
5. Ce ar fi rau daca se aplica al doilea model?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mai exista si impozitul forfetar, precum si scutirea de impozit (cel din urma fiind visul tuturor big grin ).

Fiecare guvern are politica economica si de impozitare proprie.
Ambele sisteme de impozitare invocate de tine sunt avantajoase pentru unii, respectiv dezavantajoase pentru altii.
Totul depinde de nivelul de trai a cetatenilor.

Dupa parerea mea, in Romania cel mai bun ar fi impozitul progresiv, cu scutire de impozit pe venituri pentru cei cu venituri sub 3-5 salarii minime pe economie (peste care ar creste progresiv).

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Am vazut ca pui o gramada de intrebari din domeniul scolar. Eu zic sa mai si termini. Conform regulilor aici nu se fac teme scolare!

| Violleta2022 a răspuns:

Nu crezi ca ar fi mai indicat sa inveti pentru examenul de clasa a 8-a si sa lasi testele pentru BAC, pentru inca 4 ani?
Nu mai pierde timp pretios, cu ce nu ar trebui sa te preocupe acum, ca-i pacat sa iei note mici la admiterea la liceu.

"în 7 Decembrie 2020 | Anaa939839393 explică (pentru Wr3nch):
Da, doar ca ei sunt liceu, eu cls a 8.a"

| sierra1 a răspuns:

Sigur nu ne pui să-ți facem vreo temă/proiect?

| Anaa939839393 explică (pentru sierra1):

Nu ...am gasit acest ex intr.un caiet de lucru pentru bac la economie...

| sierra1 a răspuns (pentru Anaa939839393):

Deci tot un fel de temă...

| Zuzu1991 a răspuns:

1. ambele au si bune si rele
progresiv inseamna mult mai multa birocratie
unic inseamna ca cei care fac putini bani raman cu putini