| Fernando9Torres a întrebat:

Exista facultate la seral?(ca și liceul)Dacă da, se poate merge cu sau și fără bac acolo? Eu cunosc eu profesoara ce preda la seral la facultate și o zis ca nu ii obligatoriu bacul acolo. Dacă nu ii obligatoriu, totuși ce diplome primesc după?

5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

In cazul invatamantului universitar(facultatati) nu exista forma serala intocmai celei existente in invatamantul preuniversitar(licee si scoli postliceale). Atat in Romania cat si in strainatate accesul la studii universitare este conditionat de detinerea unei diplome de bacalaureat--- nu exista scoala de nivel universitar care sa accepte candidati fara ca acestia sa faca dovada promovarii examenului de bacalaureat!

| zăGhost a răspuns:

Nu am auzit de asa ceva. Exista facultate la fara frecventa, dar iti trebuie BAC pentru ea.

| RobertMoon a răspuns:

Exista facultate fără frecvență adică te duci rar de tot pe la ore, dar tot ai nevoie de bac. Partea proastă e că dacă vrei să te angajezi și vede angajatorul ca ai făcut la fără frecvență cel mai probabil o sa creadă că ai făcut-o degeaba.

| Violleta2022 a răspuns:

Candva existau facultatile de subingineri, care se faceau la curs de zi dar seral, dar nu cred ca mai exista asa ceva.
Dar NU exista Facultate care sa te accepte fara BAC!
Mai mult ca sigur ca, profesoara de care vorbesti preda la liceu, la cursurile serale, sau la o scoala profesionala, dar este imposibil sa predea la facultate la cei fara BAC, fiind ilegal.

| MGEORGESCU a răspuns:

Exista facultati care au specializari si ID(adica la distanta), dar ma foarte indoiesc ca exista universitati care accepta studenti fara diploma de bacalaureat, asta e posibil in cazul in care e vreo universitate privata care nu e altceva decat o fabrica de diplome pentru cei mai putin,, inzestrati", dar care nu accepta acest lucru. Din punctul meu de vedere e total ilogic sa ajungi intr-un cadru academic in conditiile in care nu esti capabil sa iei bacul, cum se presupune ca vei reusi sa sustii lucrarea de licenta in conditiile in care n-ai fost capabil sa iei bacul? E o mare aberatie.