| calentudor a întrebat:

Exista o lege clara care spune ca profesorii nu au voie sa dea teme elevilori pe parcursul vacantelor de orice tip?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ordinul Ministerului Educatiei nr. 5893, aparut la finalul lui 2016, stabileste ca "in perioada vacantei, de regula, nu se vor da teme pentru acasa elevilor din invatamantul primar si gimnazial". Deci nu este obligatoriu si este numai pentru invatamantul preliceal. Dracu stie ca eu faceam sute de teme si n-am murit! Nu mai vorbesc ca aveam zeci de zile in vacanta de vara in care citeam si un roman pe zi. Voi ati sta numai cu ochii in telefon si calculator.

| calentudor explică (pentru Salontanul):

De murit nu ai murit dar de ajutat nu te-a ajutat doar ai pierdut timpul la fel cum se intampla in majoritatea cazurilor. Merdi de raspuns.

| calentudor explică (pentru Salontanul):

Mersi*

| AC4S4 a răspuns (pentru calentudor):

Se pot da teme si de vacanta.
Temele nu sunt inutile, te ajuta. In primul rand, intelegi mai bine materia predata. In al doilea rand, iti imbunatatesti caligrafia. Am observat mai nou ca elevii au un scris incredibil de urat, nearanjat, necitet. Nu ma refer la elevii de clasele 1-4, ci la elevi de clasele 6-7. Pana si bunicii nostri care au facut maxim 4 clase scriu mai aranjat, mai organizat.
De ce se intampla asta? Nu sunt obisnuiti sa mai scrie de mana. Nu isi exerseaza scrisul prin teme. Cand au de scris ceva, o fac pe telefon/calculator.

| Salontanul a răspuns (pentru calentudor):

S-ar putea pe tine sa nu te ajute dar pe mine m-a ajutat. Asa am intrat la liceu si am fost 6 pe loc si asa am intrat la facultate si am fost 12 pe loc. Fiecare dupa cata minte are!

| Salontanul a răspuns (pentru calentudor):

Multumesc si eu pentru apreciere. Cat despre ajutat, m-a ajutat. Mi-a dezvoltat limbajul si am reusit sa cunosc mai bine lumea si viata. De aia am o batranete linistita. Doar o anumita categorie crede ca nu ajuta si cei mai multi si-au ratat viata.

8 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Ce sunt de orice tip: vacanțele sau temele?
Tare anapoda mai gîndești românește!

| calentudor explică (pentru corolav):

Adica vacanta de vara de iarna si intersemestriala

| Holiday a răspuns:

Https://www.edu.ro/sites/default/files/OMENCS%205893%20teme.pdf

O lege ambigua la fel ca tot invatamantul romanesc. Adica nu prea se dau, dar se pot da...