| Zyzu a întrebat:

Exista vreo formula pentru inaltimea in triunghiul isoscel? Si daca da, care este?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
@UtzZza: Aceea e formula pentru arie.
@tyb3ryus: georgesur are dreptate: Chestia aia e adevarat doar cand esti in triunghi dreptunghic isoscel.
In schimb, daca stii aria si lungimea bazei, este simplu:
Din aria= baza X inaltimea /2 -> inaltimea= de 2 ori aria impartit la baza.
Luam triungiul ABC. Fie AM inaltimea dusa (M apartine [BC] ).
Vectorial, AM= 1/2 ( AB + AC ), unde vectorii AM, AB si AC au acelasi sens si anume "->".
Sper ca te-am ajutat. O zi buna!

4 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Nu există nici o formulă.
Într-un triunghi isoscel înălţimea este şi mediană, mediatoare şi axă de simetrie.
De aici rezultă că, prin coborîrea înălţimii, în respectivul triunghi se formează două triunghiuri dreptunghice perfect egale. ( laturi, unghiuri şi arii)
Funcţie de anumite date pe care le ai referitoare la dimensiunile laturilor triunghiului isoscel sau chiar şi a unui unghi(măcar), prin teorema lui Pitagora sau eventual şi teorema catetei se poate afla valoarea înălţimii.

| georgesur a răspuns:

@tyb3ryus,raspunsul tau este valabil DOAR daca avem un triunghi isoscel dreptunghic(cu catetele egale). Atunci notind inaltimea cu I si ipotenuza cu Ip avem I**= Ip**/4. Pentru un tr isoscel oarecare (cu unghiul dintre catete diferit de 90) putem folosi doar T. lui Pitagora I = rad(l**-b**/4) sau din formula ariei: I=2S/b

| UtzZza a răspuns:

Baza. inaltimea supra 2

| tyb3ryus a răspuns:

Teorema inaltimii