| divant a întrebat:

Există vreo modalitate de a memora pentru examenul de capacitate din clasa a 8-a la Română Si Matematica? Orice pls

7 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Da, exista! --- se numeste "repetitie/recapitulare/reluare" a disciplinei deja parcurse.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Invatatul, singura metoda de a memora.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, inveti foarte bine la roamana, iar la matematica faci exercitii foarte multe.
Totul se face cu creierul limpede si focus pe carte, fara nimic care sa te atraga in camera: telefon, TV, radio, computer, tableta, laptop, PC. Deci, spor la memorat!
Inveti singura-singurica

| T0T a răspuns:

Nu mai există examen de capacitate de niște ani dacă nu știai.

| Deliiiia a răspuns:

Buna, la matematica nu iti trebuie atata memorie cat iti trebuie logica. Ce sa zic, exista tehnici, dar daca iti dau sa le citesti nu devii vreun geniu, trebuie sa te strufoci, sa stai ore in sir ca sa-ti formezi memoria de invatare... si tu acum te trezesti? Sa fim seriosi.

| BlyeeetAK47 a răspuns:

Lucrezi variante lol...

| Ali_Alin_1985 a răspuns:

Daca ai memorie auditiva poti inregistra intrebarile pe un telefon si dupa sa le asculti, daca ai memorie vizula poti sa iti imaginezi ce se intampla intr-o carte de exemplu sau daca nu ai nici memorie vizuala nici auditiva poti sa tii ceva in mana cand inveti si poti incerca sa repeti de mai multe ore ce ai de invatat si dupa sa scrii tot ce ai retinut.