| angel137 a întrebat:

Factori care pot determina cresterea mortalitatii intr-o regiune, intr-un timp de maxim 14 zile...
Am nevoie de respuns cat mai repede posibil. Multumesc!happy

5 răspunsuri:
| OnlyHope a răspuns:

Un razboi, un cutremur, o holera.

| GothicTiamat a răspuns:

Calamitati naturale: cutremur, inundatii, ger, inzapezire.

| IMINENT a răspuns:

Hazardele naturale si cele antropice.

| pitbull93 a răspuns:

Radioactivitatea

| DannaK a răspuns:

Infestarea cu hantavirus - boala pulmonara foarte rara care se raspandeste prin intermediul excrementelor de rozatoare infestate. este mortal si nu exista leac pentru el.

"Simptomele pot aparea abia dupa 6 saptamani, iar 1 din 3 cazuri este fatal.

Virusul este purtat in excrementele rozatoarelor, in urina si saliva acestora. Atunci cand se usuca si se amesteca cu praful, virusul poate fi inhalat de oameni, in special cand acestia se afla in spatii mici, stufoase, ale padurii. De asemenea, boala se poate raspandi atunci cand oamenii ating sau mananca substante contaminate, sau atunci cand sunt muscati de animale infectate."