| Radandam a întrebat:

Facultatea de Ecologie și Protecția Mediului din București se studiază 4 ani? Ce poți lucra după? Sunt posturi pe specialitatea asta? Dacă am terminat pe profil de filologie pot face fata la acesta facultate? Trebuie chimie, fizica, matematica la nivel avansat? Mie îmi place geografia, chiar și biologia e frumoasa, dar la restul nu știu cum m as descurca. Păreri?

5 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

Faci in principal chimie si biologie.
Se gasesc locuri de munca in laboratoare, statii de epurare, diferite institutii, ca profesor etc.
Salariul nu e mare, mai ales daca lucrezi la privat dar daca iti place domeniul e ok

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu toată lumea trebuie sa facă o facultate, asa ca nu mai lua toate facultățile la rând.

| djsjs a răspuns (pentru anonim_4396):

Din moment ce isi doreste sa lucreze cel mai probabil in protectia mediului si ecologie, ar fi de preferabil sa faca facultate, dar daca si-ar fi dorit sa aiba propria afacere, sa fie vanzatoare etc nu i-ar fi trebuit facultate, dar la meserii de genul, medic, avocat, profesor si asa mai departe fara facultalte nu ar face nimic (nu zic ca daca faci facultalte ai un job asigurat)

| Werrich a răspuns (pentru djsjs):

In ianuarie voia sa dea la Drept, în februarie voia la Limbi Străine Franceza +Engleza, în aprilie visează la Ecologie și Protecția Mediului. Aștept luna mai sa vad ce idei ii mai vin.

| djsjs a răspuns (pentru Werrich):

Parerea mea este ca e bine ca se gandeste de multe ori inainte sa aplice undeva, pentru ca poate sa fie la fel ca si mine, o persoana care se plictiseste repede pana gaseste ceva ce sa ii placa. Eu acum sunt clasa a 8-a si aproape in fiecare zi ma gandeam pe ce profil sa ma duc, si ma razgandeam, iar pana la urma am ramas la stiinte ale naturii fara a ma mai razgandi. Si plus ca este mai bine sa se gandeasca acum decat ca in ultimul an de facultalte sa ii para rau si sa vrea sa mearga la alta