| ARI0076 a întrebat:

Facultatea de medicina dentara este mai usoara ca medicina generala la umf cluj napoca. Intreb din contextul materiilor, daca la dentara nu trebuie invatat atata ca la medicina generala?

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fiica mea e medic stomatolog, știu de la ea. E la fel de dificil. În plus la dentară mai trebuie să ai și dexteritate manuală. Dacă ai mâini neîndemânatice, nu faci față.

| ARI0076 explică (pentru sadrian46):

Multumesc mult! Acuma mai ramane sa vad daca dau la cluj napoca sau la targu mures

| Nirvanaaa a răspuns:

E la fel. Colegii mei de la dentara invata la fel cât noi.
E tot medicina și aia. Trebuie invatat la fel de mult. Materiile in primii doi ani sunt aproape comune (ei mai studiază și pe partea de dentara câte ceva), dar au același volum de munca.

| ARI0076 explică (pentru Nirvanaaa):

Mersi mult. Si nu stii cumva la admitere daca se ia media de bac sau doar examenul si in ce procentaj?

| Nirvanaaa a răspuns (pentru ARI0076):

Nu sunt la Cluj, sunt la București, dar din câte știu ambele merg pe același criteriu: punctajul de la admitere conteaza. Ca și la Iași am înțeles ca de anul acesta nu mai conteaza bacul. Așa ca, concentrează-te pe admitere.