| anonim_4396 a întrebat:

Fiecare luna incepe cu absentele de la 0? De exemplu daca am 3 absente nemotivate in februarie si 7 in martie, mi se va scadea nota la purtare? Intreb deoarece stiu ca la sfarsitul fiecarei luni se da situatia absentelor din catalog.

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

NU, fiecare semestru incepe de la 0. Practic de la vacanta intersemestrial se reseteaza numaratoarea

| MihaiNicu23 a răspuns:

NOta la purtare normal ca ti se va scadea, daca vei face 30 de absente cate 10 pe luna vei avea 7 la purtare, ASTA NUMAI DACA SI DIRIGINTA/DIRIGINTELE VA SI VREA SA ITI SCADA ATAT DE MULT NOTA LA PURTARE, EU CAND ERAM LA liceu diriginta chiar si la 20 de absente nu ne scadea nota la purtare, abia la 30 ne-o scadea la 9, dar nu si mie care eram unul din bunii copii.

| Superior a răspuns:

Se scad, daca nu-ti consumi timpul in favoarea sistemului esti pedepsit de acesta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Logic că ți se scade.

| teo530 a răspuns:

Doar pe semestre. Daca ai mai multe decât 10 fa rost de scutire.Normal că se da situația ca să știi ce note ai și câte absențe ai.

| Danyel2002 a răspuns:

Nu se face pe luni, ci pe semestre. Ai 10 absențe nemotivate. Fă rost de scutire!

| Ursache_Claudiu_1998 a răspuns:

Salutare!
Uite, îți dau un exemplu după care să înțelegi:
Ai un semestru:
-într.o lună acumulezi 3 absențe.
-luna următoare acumulezi 7 absențe.
/ în total ai 7 absențe, corect? Ți se scade nota la purtare pe semestrul respectiv dacă nu te implici și nu ți le motivezi. Numai bine!