| Jodidi a întrebat:

Fierul simulează creșterea melaninei în corp?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Fierul de călcat?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"fierul" este un mineral vital pentru buna functionare a hemoglobinei, o proteina necesara pentru transportul oxigenului in sange. Totodata, fierul are un rol si in alte procese importante din corp.
Fierul ajuta la mentinerea multor functii vitale din organism, inclusiv cand este vorba despre energie si concentrare, procese gastrointestinale, sistemul imunitar si reglarea temperaturii corpului.

Deficitul fierului duce la anemie, carenta de fier mai exact. Simptomele anemiei pot fi: oboseala, slabiciunea, ameteala, dificultatea la concentrare.

Fierul îndeplinește un rol important în producția de hemoglobina.

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Mergi la medicul de familie nu te juca cu sănătatea ta acolo vei afla cu siguranță adevărul la probleme de sănătate pe care cred eu ca o ai

Răspuns utilizator avertizat