| Sadop a întrebat:

Fizica din clasa a 9-a, mate - info, are legătură cu ce s-a făcut în gimnaziu?
În ce constă matematica de clasa a 9-a?
Nu ştiu ce profil să aleg între mate-info şi ştiinţe sociale.
Mulţumesc!

15 răspunsuri:
| ihaterain a răspuns:

Daca vrei sa ai timp liber alege stiinte sociale. eu sunt la stiinte sociale si e foarte bine. happy

| miTzuliK93 a răspuns (pentru ihaterain):

Asta e o ineptie. Timp liber au si cei de la mate-info garla.hee hee

| miTzuliK93 a răspuns:

Matematica ramane matematica. Ai sa te lovesti de ea in liceu cat ai sa vezi cu ochii. Bineinteles ca se leaga. Fizica la fel.

Nu stii ce profil sa alegi? Uite, eu te indrum puternic catre mate-info.

| NgrMdx a răspuns:

Eu sunt la stiinte sociale si iti pot spune ca e super.Adica,nu prea faci matematica,fizica si alte alea, dar trebuie sa te axezi pe istorie, logica, geografie, engleza si altele ce tin de uman.Dar e perfect.ai timp si pentru tine,desi la inceput poate ti se va parea mai greu,e foarte usor.Cel putin pentru mine a fost.Dar depinde si de ce inclinatii ai. Daca iti plac numerele,datele exacte,matematica te indrept spre mate-info, dar daca esti creativ, sociabil, un "artist" ca sa zic asa laughing poti urma profilul uman.
Si da, materiile se aseamana cu cele din clasa a8a. happy

| LSMM a răspuns (pentru NgrMdx):

Bun, și ce urmezi după? Către ce te îndrepți?

| NgrMdx a răspuns (pentru LSMM):

Stiu ca asta spun toti, ca stiinte sociale e varza dar vreau sa spun., dar la mate info ce urmezi? Contabil, bancher.dar cum avem noi locuri de munca in Romania, mai bine renunti.Si da,la stiinte sociale nu prea ai obtiuni,decat Facultatea de psihologie,geografie, istorie, litere, limbi straine si altele.Dar sincer...e mult mai distractiv la stiinte sociale, pentru ca asta inseamna liceul..perioada cand te distrezi.Mai pe urma oricum te razgandesti.Multi de la uman dau la o facultate de real si invers.Chiar daca faci o facultate buna, nu ai locuri de munca.Mehh..eu una voiam sa dau la geografie, la turism, ca ma intereseaza domeniul.dar m-am razgandit..am timp de gandire. laughing Tu la ce profil esti? Sau ai fost? happy

| miTzuliK93 a răspuns (pentru NgrMdx):

Cibernetica, Telecomunicatii, Informatica, AC (CTI & IS) samd. Cei de la mate-info au un avantaj major fata de cei de la uman atunci cand termina. Uite, de exemplu, in domeniul informaticii, sunt altii care se lasa de facultate si se angajeaza. Locuri de munca in acest domeniu sunt, pentru oameni de toate felurile, capabili, mai putin capabili, si etc. Si chiar si in Romania.

Si da, trebuie sa fiu de acord cu faptul ca liceul trebuie sa insemne SI distractie, nu NUMAI distractie.

| LSMM a răspuns (pentru NgrMdx):

De la mate-info poți ajunge să lucrezi și în domeniul IT, unde sunt locuri de muncă foarte bine plătite (aproape cel mai bine).
Astăzi se caută facultățile cu profil real, poate doar Limbile străine sunt o excepție, doar că oricum trebuie să înveți și o limbă rară, pe care oricum n-o înveți la școală.
Da, sunt de acord că la facultate nu te întreabă nimeni la ce profil ai fost, dar liceul oferă o minimă pregătire pentru studiile universitare și e păcat să ratezi asta, zic eu. De la profil real te poți duce mult mai ușor la uman decât invers.
Încă nu sunt la liceu, urmează în toamnă.

| NgrMdx a răspuns (pentru miTzuliK93):

Da,sunt de acord cu cei ce aleg sa lucreze in domeniul informaticii, dar ceilalti? Celor care nu le place informatica? Cam greu..si eu as putea urma o facutate pentru real daca as vrea,De exemplu,fratele meu a fpst la uman, la filologie, si a dat la facultatea de economie si administarea afacerilor, la care face mate la greu, si anul acesta a terminat, si cand isi cauta un loc de munca aia cer ectivitate profesionala...de unde asa ceva daca tocmai ai terminat? Ce mai..in alte tari sunt o multime de locuri de munca si sunt platite imens, chiar daca ai terminat real sau uman.In fine...am unele colege care au dat la real doar din cauza "fitelor" si anul acesta se chinuiau sa treaca, clasa.e bine sa alegi un domeniu la care te pricepi.Eu una nu le am cu chimia si fizica, matematica si biologia imi plac.dar totusi..cred ca am facut alegerea buna.
Aaa..si nu am zis NUMAI distractie..nu am vrut sa sune chiar asa. happy

| NgrMdx a răspuns (pentru LSMM):

Cum am mai zis, trebuie sa ai inclinatie pentru acel profil..degeaba ma duceam eu la mate-info daca eram paralela cu mate sau fizica..si nu din cauza ca nu as sti, doar ca am niste profesori foarte "bine pregatiti "ca sa zic asa...mai ales cel de mate..ps:nu stiu cum a ajuns el prof de mate. aproape nicio clasa nu intelege ce preda. Si eu anul trecut am vrut sa dau la mate-info, si multi m-au indemnat.dar am avut eu un feeling, si acum, crede-ma, am ales bine.Eu una sunt buna la uman, retin foarte repede, fac corelari bune, stiu destul de bine engleza si franceza.Nu spun ca stiinte sociale e zeul suprem..nu..dar cei de clasa a 8-a trebuie sa fie constienti unde se pricep mai bine.
Si am vazut multe cazuri in care de la uman s-au dus la real si invers.Asta e, personalitatea in timp se schimba. Poate si eu prin a 12a ma voi hotara sa dau la o facultate de real..asta e
ps:scuze ca scriu mult laughing

| LSMM a răspuns (pentru NgrMdx):

Bine, dar...Eu sunt axată pe o întrebare: Ce să urmez după? laughing Îmi place mate, chimie, mai puțin fizica. Dar nu sunt as. Ca și tine, îmi place umanul...dar ce să fac dacă după aceea o să ajung să-i văd pe ceilalți plătiți mai bine și respectați doar pentru că au ales o facultate reală și au viitorul garantat (exemplul cu IT-ul)?

| NgrMdx a răspuns (pentru LSMM):

Stii ce..eu am o vorba.fa ceea ce vrei fara regrete.
Deoarece degeaba am o slujba fenomenala daca nu-mi place, o urasc sau alte alea.Pot sa castig cati bani oi castiga, degeaba.Dar eu nu te influentez sa te duci la uman laughing era doar o parere

| LSMM a răspuns (pentru NgrMdx):

Ideea e că nu prea îmi place nimic, sunt în stadiul descoperitului încă. laughing Mă pasionează psihologia, dar nu vreau să profesez cu asta. Altceva, habar n-am ce aș putea deveni, de asta mă și duc la mate-info. laughing

| NgrMdx a răspuns (pentru LSMM):

Sper sa faci alegerea potrivitabatting eyelashes

| BezeaToxica a răspuns:

Da! La matematica multe se leaga de ce ai facut in clasa a7-a si a8-a!