| Maria_Oana_2000 a întrebat:

Formula ariei care este? :/

3 răspunsuri:
| Idc12345 a răspuns:

Formula ariei la ce? La patrat, paralelogram, triunghi, prisma, la ce?!

| bogdancatalin357 a răspuns:

Lungimea ori latimea egal aria. probabil vrei sa mosori vreo camera ceva sau?laughing

| Stefan_Stefy_1997_STtS a răspuns:

Salut.
Aria are mai nulte formule, depinde la ce vrei sa afli aria.In orice caz aceasta este A=l la 2 (latura la a doua )
-la triunghi A=b*h/2(baza ori inaltime supra 2)
la triunghiul dreptunghic A=c.c/2 (c=cateta)
la dreptunghi A=l*L
si mai uite aici un site la care poti vedea toate arile, dar A=l la 2:
http://www.mateonline.net/geometrie.htm.Sper ca te-am ajutat si nu uita A=l la 2