| gemeni6226 a întrebat:

Fosta U.R.S.S. care acum se compune din mai multe state cum este considerata? Unele foste tari apartinind continentului Asian altele continentului European? In mod sigur, dar de unde acest teritoriu apartine continentului Asia? Unde se considera din punct de vedere geografic linia de demarcatie intre cele doua continente?

Răspuns Câştigător
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

"Unde se considera din punct de vedere geografic linia de demarcatie intre cele doua continente?"

Muntii Ural, raul Ural, Marea Caspica, Muntii Caucaz si Marea Neagra si Marea Egee. Astea reprezinta linia de demarcatie intre cele doua continente.

| gemeni6226 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Da acum imi aduc aminte ca si eu in anii 70 cand eram la scoala asa am invatat.Multumesc.

5 răspunsuri:
| Brizbriz a răspuns:

"Unde se considera din punct de vedere geografic linia de demarcatie intre cele doua continente?"
NICAIERI
geografic e un singur continent numit Eurasia
linia de demarcatie este politica/arbitrara, NU geografica

| gemeni6226 explică (pentru Brizbriz):

In ce document au consimtit geografii planetei noastre sau care au fost acei geografi care au hotarit acest lucru? si unde se preda acest lucru caci Europa si Asia nu sunt continente separate? Este acest lucru consimtit si de politicienii celor doua continente?

| Brizbriz a răspuns (pentru gemeni6226):

Sa MORI tu ca geografia NU E O STIINTA, pentru ca tu crezi ca e o hotarare, pur IMBCIL pulitica

linia care desparte europa de asia e asa de arbitrar... POLITICA, ca nici nu vreau sa incep sa descriu, asa ca...

ai un link, in afara de aberatiile tale PUR personale?!?
ca numai asta ai raspuns ca "tu stii mai bine, asa ca, cum imi permit IO?!? sa afirm cevaaaaaaa"

btw, sveetlana... hmm, am 3 cuvinte pentru tine si restul "rusilor"
iob tvoiu mati
poate Putin nu e cretin, si lupta impotriva Davos, dar asta nu inseamna ca iubesc rusii care au venit si VIOLAT SI UCIS IN ROMANIA, dupa ww2, ROMANIA CARE A INTORS ARMELE IMPOTRIVA NAZISTILOR
inca odata:
iob tvoiu mati

| gemeni6226 explică (pentru Brizbriz):

Din raspunsul tau deosebit de nervos vad ca in loc ca sa vorbesti cu mine calm si sa ma convingi ca ai dreptate, te ennervezi prin asta inseamna ca nu esti sigur de afirmatiile tale, ba mai mult din stilul tau de a scrie observ ca ai si baut ceva, un om treaz nu scrie cum scrii tu, si nu stiu ce legatura are conducatorul tarii ruse si a situatiei politice cu geografia, pana la urma urmei eram curioasa daca republica Gruzia apartine Asei sau Europei.Eu desi poate intr-o alta viata am trait in Asia si poate am fost mongola acum traind inRomania ma consider Europeanca punct.P.S.Svetlana e un pseudonim, am avut in copilarie la 4 ani o prietena pe care o chema Svetlana .Atit.In rest m-am nascut si am trait in Romania timp de imediat 60 de ani.Nu am afirmat absolut nimic despre faptul ca tu sau eu as sti mai bine, am dorit sa fiu lamurita.Atit.Nu am mai stat pe bancile scolii de 42 de ani.Se intelege ca de atunci s-au schimbat multe in geografie.Nu inteleg de ce te-ai infuriat asa.Da vad ca ai baut in mod sigur.I am sorry ca nu poti fi logic si lucid poate asa ai fi reusit sa-mi cistigi stima.Asa ai castigat un ignor.