| anca29 a întrebat:

FUNDA!
Buna! Ma ajutati cu ceva?
Nu ma pricep deloc la fizica!
Cati metri inseamna un metru patrat?( nici nu stiu daca m-am exprimat bine), mai bine zis 1m=? m²
Dar un metru cub?sad

Răspuns Câştigător
| iLikeToHelp a răspuns:

In metri patrati se masoara aria asa ca nu pot fi transformati in metri, cu care se calculeaza lungimea. Este aria unui patrat cu latura de 1 m. De asemenea in metri cubi se masoara volumul, este volumul unui cub cu latura de 1 m. Pa, pa!

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se poate transforma in acest fel.winking Ci invers.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Anca, acestea sunt unitati de masura.
Metrul(metrul linear)-masoara lungimea.
Metrul patrat- masoara suprafata,(un metru lungime/un metru latime)
Metrul cub -masura pentru volum(1 metru inaltime, 1 metru latime si unul lungime- ca o cutie de chibrituri, cu toate lateralele de un metru).
Sper ca ai inteles happy

| anca29 explică:

Mdea... Am inteles! Mersi

| Anonimus11111 a răspuns:

Nu se poate transforma din m patrati in m, sau din m cubi in m, poti transfoma doar din m patrati in cm, dm etc.

| Dark4EverzZ a răspuns:

Pai 1m patrat=100m... 1m cub=1000m big grin