| anonim_4396 a întrebat:

Funda! Cine imi recomanda niste carti de dragoste gen "Elevul Dima dintr-a saptea" "Invitatie la vals" sau "Scrisoare de dragoste". Imi plac acest gen de carti si nu vreau sa ma opresc din citit. Dau funda la cele mai multe exemple!

8 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Pai,aici ar intra mai toate cartile de Jane Austen.Eu chiar ti-as recomanda ''Ratiune si simtire'' si "Mandrie si prejudecata". Charlotte Bronte-''Jane Eyre'' ti s-ar mai potrivi.''Rosu si negru'' mi s-a parut iar o carte extraordinara, chiar daca e mai psihologica.Nu prea stiu carti de-astea de dragoste care sa fie si de autori romani, dar ar fi bun si ''Romanul adolescentului miop'' ca are si destul romantism. big grin

| ruxi1728102 a răspuns:

Incearca ceva scris de surorile bronte-sunt cele mai tari in materie de romane de dragoste ex:la rascruce de vanturi,jane eyre, necunoscuta de la Wildfell Hall;
pe aripile vantului-margaret mitchell
si ceva jane austen: persuasiune, emma(desi sunt cam slabe) poate si mandrie si prejudecata
maytrei-eliade si tot de eliade nunta in cer
bafta la citit!

| Rill a răspuns:

Carte nuntii- George Calinescu
Declaratie de dragoste- George Sovu
Promisiunea- Danielle Steel
Intalnire in amurg- Cathie Linz
Joe Goodman- Dennehy Sisters
Calhoun si pustoaica - Sara Orwig

| irinuca a răspuns:

Dragostea in vremea holerei de Gabriel Garcia Marquez

| ioanaabt a răspuns:

La rascruce de vanturi - Emily Bronte, Pe aripile vantului - Margaret Mitchell, carti de Sandra Brown, Golful francezului - Daphne du Maurier, Nora roberts (politist cu dragoste). Spor la citit! happy

| iStol3uRiPhone5 a răspuns:

Uite : poti sa incerci : Portretul Fantomei ( AMI ) - e putin de groaza- dar are si romance tongue

| winter_9357 a răspuns:

Nunta in cer-Mircea Eliade, Adam si Eva-Liviu Rebreanu.

| Ralu7790 a răspuns:

Este, de exemplu seria "Frăţia pantalonilor călători" scrisă de Ann Brashares, şi mai e o carte care mi-a plăcut mult: Bright lights big cit de Jay McInerney.
Nu sunt chiar uşor de găsit, dar te asigur că sunt foarte frumoase.