| vinoACASAcuMINE a întrebat:

FUNDA URGENT! Salut TPU! Ma tot chinui sa traduc un text, dar chiar nu resusesc
"The Vietnam Service Medal is a rounded bronze shaped medal"
Puteti sa ma ajutati sa il traduc?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Medalia serviciului vietnamez, este o medalie rotunda de bronz.

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

"The Vietnam Service Medal" - Medalia de combatant în războiul din Vietnam este o medalie de bronz de formă rotundă.

| ziftode a răspuns:

Data viitoare incearca asta:
https://translate.google.com/......https?/
a tradus ceva mai bine decat raspunsul delcarat castigator
The Vietnam Service Medal
NU se traduce "medialia serviciului vietnamez" asta implica, ca ai lucrat in Vietnam, PENTRU Vietnam
ci se traduce cu: Medalia de serviciu in Vietnam,
adica ai facut serviciu in Vietnam, cum textul e in engleza, e clar ca se refera la razboiul din Vietnam, si cei care au luptat acolo (adica serviciu militar)

iar "rounded bronze shaped medal"
se traduce foarte exact cu "medalie rotunda FACUTA din bronz" cuvantul shape nu a fost tradus, iar cel care a scris textul a tinut sa explice asta putea sa spuna "rounded bronze medal" ca era acelasi inteles

deci google translate a gresit mai putin decat raspunsul castigator, iar greseala acolo e foarte clara "medalie rotundă în formă de bronz" si poti foarte usor sa o corectezi!

| Nadeko a răspuns:

Bună. Medalia Serviciului din Vietnam este o medalie rotundă în formă de bronz.

| darrio2007 a răspuns (pentru Nadeko):

Ha, ha, ha! Ce forma are bronzul, ca să stiu si eu?

| Nadeko a răspuns (pentru darrio2007):

Chiar că de râs! M-a amuzat și pe mine când am recitit acum ce am scris. Am inversat un pic cuvintele de la oboseală. Don’t judge me, please!

| darrio2007 a răspuns (pentru Nadeko):

Stay calm, my friend! Oricine poate gresi.