| Nume6 a întrebat:

Gazdă, chirie sau cămin pentru facultate?

Răspuns Câştigător
| Sunshine123 a răspuns:

Depinde de cum ești tu ca persoană, dacă ești sociabil ai putea să stai în cămin și să îți faci mulți prieteni, dacă ești mai introvertit și nu suporți să îți împarți spațiul cu alte persoane atunci ai putea opta pentru chirie, deși costurile ar fi cu mult mai mari decât la cămin pentru că vei plăti chiria plus utilitățile. În gazdă depinde foarte mult și de persoanele la care nimerești, dacă persoana respectivă are copii/animale de companie s-ar putea să te deranjeze, e posibil să îți impună o anumită limită privind ora de culcare sau privind volumul sonorului, de asemenea va avea pretenții să nu distrugi nimic, să nu îi cauzezi probleme etc., e destul de complicat aici. Gândește-te la cum ești tu, la obiceiurile tale, la nevoile tale iar mai apoi decide.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cămin

| Frank51 a răspuns:

Camin - daca vrei sa scutesti bani si sa te distrezi
Chirie - daca vrei intimitate si nu iti plac oamenii

| Furnicuta000 a răspuns:

La camin e mai ieftin si ai parte de mai multa socializare, merita sa incerci macar.
In chirie ai mai multa intimitate si poti invata mai usor (ceea ce e cel mai important lucru ca doar de aia te duci la facultate), de ex eu una nu puteam sa invat la camin, pur si simplu trebuia sa fiu singura si in liniste.
La gazda e tot chirie doar ca e mai ieftin decat daca ai sta singur intr-o garsoniera, dar dezavantajul e ca gazdele sunt de regula cicalitoare, cu ochii pe tine sa vada ce faci si cum intretii casa lor si merg pe principiul ca la ele in casa faci ce spun ele
Eu daca as fi in locul tau as sta la camin un an sau un semestru sa vad cum ma acomodez si apoi m-as muta eventual in chirie dar nu singura si nu la gazda ci as cauta o colega de apartament (sau poate 2 sa fie mai ieftin)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu as prefera chirie.

| Speranta12 a răspuns:

Camin. Scutesti bani multi, prieteni noi, distractii.

| InvatamProgramare a răspuns:

Camin 100%. E fun. E o perioada a vietii de care iti vei aminti cu placere. happy

| avril00dumb a răspuns:

Chirie 100%