| navarre a întrebat:

Geneza 19:30 – Fiicele lui Lot şi-au îmbătat tatăl şi i-au tras-o pe rând, iar el nu a simţit nimic?(wink, wink)
"Lot a ieşit din Ţoar şi a rămas pe munte, cu cele două fete ale lui, căci s-a temut să rămână în Ţoar. A locuit într-o peşteră, cu cele două fete ale lui.
Cea mai mare a zis celei mai tinere: "Tatăl nostru este bătrân; şi nu mai este nici un bărbat în ţinutul acesta, ca să intre la noi, după obiceiul tuturor ţărilor.
Vino, să punem pe tatăl nostru să bea vin, şi să ne culcăm cu el, ca să ne păstrăm sămânţa prin tatăl nostru."
Au făcut dar pe tatăl lor de a băut vin în noaptea aceea; şi cea mai mare s-a dus şi s-a culcat cu tatăl ei. El n-a băgat de seamă nici când s-a culcat ea, nici când s-a sculat.
A doua zi, cea mai mare a zis celei mai tinere: "Iată, eu m-am culcat în noaptea trecută cu tatăl meu; haidem să-i dăm să bea vin şi în noaptea aceasta, şi du-te de te culcă şi tu cu el, ca să ne păstrăm sămânţa prin tatăl nostru."
Au dat tatălui lor de a băut vin şi în noaptea aceea; apoi cea mai tânără s-a dus şi s-a culcat cu el. El n-a băgat de seamă nici când s-a culcat ea, nici când s-a sculat.
Cele două fete ale lui Lot au rămas astfel însărcinate de tatăl lor."
Ce povesti (invataturi),, frumoase pentru tanara generatie!

8 răspunsuri:
| eugenl a răspuns:

Am inteles ca vroiau sa perpetueze generatia lor si de aceea au facut-o.
Nu au facut-o de placere cum se face in ziua de azi laughingrolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| eugenl a răspuns (pentru navarre):

Pai daca stam bine si ne gandim, Eva este din coasta lui Adam. Copii lor cum s-au inmultit daca nu se culcau fratii intre ei?

Răspuns utilizator avertizat
| eugenl a răspuns (pentru navarre):

Eu cuget mai bine si cred ca exista o imbinare intre teoria evolutionista si teoria creationista si anume ca omul a evoluat si s-a dezvoltat din maimuta sub supraveghearea acestei Forte din univers mai mare si mai puternica decat tot in milioane de ani. Numai ca pentru noi oamenii au trecut milioane de ani, dar pentru Dumnezeu au fost zile

Răspuns utilizator avertizat
| 4b a răspuns:

Toate ne sunt date spre invatatura noastra ...atat cele bune, cat si cele relewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce magulitor pentru fete.barbatul a baut si s-a imbatat.se mai intampla. dar ele? inchipuiesteti ce le-a dus mintea sa faca. ei navarre, fistecare cu pacatele lui.si apoi tanara jenaratie, este mult mai mult decazuta moral decat pacatosii vechiului testament. dar la ei era simplu; luau un tap, puneau mainile pe capul lui, si-si marturiseau pacatele. apoi alungau tapul in pustie.aia era jertfa de ispasire, iar acela era tapul ispasitor.acu e altfel,