| CircuNuku a întrebat:

... grandparents paid them a trip to Egypt.
a) Jack’s and Mary’s
b) Jack’s and Mary
c) Jack and Mary’s
d) Jack and Mary
Nu stiu sa fac diferenta intre ele...mi-ar putea explica cineva corect?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Lucrurile sunt ceva mai complicate decat ti-au explicat cei doi.

Ai aici regulile

https://grammar.yourdictionary.com/......nouns.html

Pe scurt daca Jack si Mary sunt frati si e vorba de bunicii comuni va fi

Jack and Mary's grandparents

conform ( Multiple Nouns Share Possession
Add apostrophe + s to the last noun in the group)

Daca Jack si Mary nu sunt frati si e vorba de bunicii fiecaruia atunci

Jack's and Mary's grandparents

conform (Rule 6: Multiple Nouns Separate Possession
Add apostrophe + s to the end of all nouns to show separate possession)

| sierra1 a răspuns:

Buna și bunu' lu' Jack (și Mary) - neavând ce face - le-a plătit nenorocita aia de excursie in perioada asta aiurită, tocmai in egipt unde mai nou, se răpesc turiștii.

și pentru că-s ai lu' Jack (și Mary), vor fi ambii cu apostrof-s ('s),
așa cum ți-a zis și Găbiță

| GabiDumitrescu a răspuns:

E vorba de bunicii celor doi. Varianta A.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A) jack's and Mary's

Jack's apostoful s' este adăugat la substantive pentru a forma ceva posesiv, depinde și de context.

Dacă ar fi fost și B, asta înseamnă că doar lui Jack i-ar fi plătit excursia pentru că are apostroful ce indică posesia dpdv gramatical.

We use ( ’s) after a singular noun and( ’ ) after a plural noun.

Folosim ('S) după un substantiv la singular, și o (virgulă sus) după un substantiv la plural.

Exemplu:
The girl's bedroom= camera fetei.Singular noun+ 's
The girls' bedroom = camera fetelor. Plural noun +'

Alte contexte pot fi: the chairman's son = Fiul Presedintelui/fiul lui Presedinte.

Is that Olivia’s bag? Aceasta este sacoșa Oliviei/ sacosa lui Olivia?

Posesivul se poate folosii si când vorbim despre timp sau durată.

Is that yesterday’s paper? Asta este hârtia de ieri?

Exprimă legătura de posesiune/de folosire, a unui obiect, in relație cu timpul adică, (hârtia de ieri) pentru că ieri a fost prima dată in stare de utilizare.

I’ve only had one week’s holiday so far this year.

Am avut doar o săptămână de vacantă până acum, in acest an/anul acesta. Exprimă durată
( week's holiday) atât a durat vacanța de care te-ai folosit ca posesiune.

grandparents paid them a trip to Egypt. Buncii le-a plătit o excursie în Egypt. cui i-a plătit?

lui Jack și lui Mary = Jack's and Mary's. faptul că bunicii le-a platit celor doi o excursie rezultă, o faptă de posesie unei plăcerii sau dorințe in contul lor bucurându-se de ea.