| gabytzu707 a întrebat:

Hai TPU! Profesorul de fizica a fost foarte nervos ora trecuta si nu ne-a spus cum se formeaza imaginea pe hartia fotografica,, pt a muri prosti".Dar m-a facut curios cum se face.Imi puteti spune va rog cum se face?(as prefera sa primesc raspunsul astazi)...

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu am apucat vremea vremea aparatelor foto, mecanice. Atunci se facea in felul urmator: hartia fotografica era acoperita cu o solutie. Lumina ce trecea prin cliseul fotografic impresiona solutia de pe hartie intr-un anumit mod. Luai apoi hartia, o fixai cu solutie de fixare si o spalai. In solutia de fixare trebuia s-o tii un anumit timp altfel se "ardea" si poza iesea mai inchisa, mai "bruneta".
La aparatele mai modene se impresioneaza direct hartia prin aparatul foto fara cliseu. Acestea se numeau Polaroid si scoteau poza direct si in timp scurt pe hartie. Aparatele actuale scot poza cuplandu-le la computer si cu ajutorul imprimantei prin jet de cerneala, ribon sau toner.