| iuliutssa a întrebat:

Hay...am de facut un referat despre "importanta apei pentru om si societate"
cine ma ajuta?big grinbig grin
fundawinking

6 răspunsuri:
| Nicole a răspuns:

Buna.
Si eu recent am avut la geografie aceiasi tema.
Apa este importanta pentru om si societate ex:
-apele reprezinta un mediu specific de viata pentru diverse animale si plante.
-pentru un sol fertil
-apa potabila,in industrie,pentru irigatii,recreatii,producerea energiei electrice si transportul fluvial,piscicultura,spalarea rufelor,apa ne permite pescuitul,odihna/relaxare,tratarea bolilor.

Oamenii folosesc pentru scopuri casnice si tehnice apa din rauri,lacuri,depuneri atmosferice,iar partial si apa subterana.
Apa este un factor foarte important pentru existenta vietii pe Pamant. Fara apa nu ar exista nici omul, nici animalele, nici plantele.
Apa este cel mai pretios zacamant de pe planeta.De aceea trebuie s-o folosim cu mare grija.

Eu am luat un 10 pe acest `eseu`.
Mult succes si o seara cat mai placuta.
Numai bine.Pa,pa.

| semix a răspuns:

Salut. cateva idei big grin
1. organismul uman este compus din aproximativ 75% apa -> nu putem trăii mai mult de ~3 zile fără apa.
2. apa o folosim în mancaruri, igiena corporala, incalzire (banalul calorifer), distractie (piscine), sursa de energie (hidrocentrale), fara apa plantele nu pot creste(legumele).
in concluzie aproximativ totul depinde de aceasta sursa importanta de viata. bafta big grin

| mihaelapisica a răspuns:

inceara acesta este destul de bun
Importanta apei in viata unei persoane

Toate animalele de pe glob, ca si omul, poseda modalitati de procurare a apei.
In timpul activitatilor zilnice, in organismul uman sunt ‚‚arse'' zaharuri si grasimi. Prin arderea lor se formeaza CO2 si H2O; CO2, toxic, este inlaturat iar H2O se poate utiliza pentru diferite necesitati ale organismului.
Din 1g zaharuri rezulta 0, 56 g H2O, iar din 1g grasimi se formeaza 1, 07 g apa. Zilnic, un adult sintetizeaza 300 g apa.
Animalele din stepele uscate si deserturi, serpi, soparle, girafe, zebre, struti au capacitatea de a acumula mari cantitati de lipide (grasimi) prin oxidarea carora rezulta apa (la o camila rezerva de grasimi din cocoasa este de 110-120 kg).
Viata nu ar fi fost posibila in zonele de desert daca animalele din aceste zone nu ar fi invatat sa se ascunda ziua de caldura si daca nu ar fi avut posibilitatea de a impiedica evaporarea apei din organism.
Extrem de interesant este experimentul realizat cu 300 de ani in urma de un savant- Sanctorius- care a observat ca greutatea organismului uman se modifica neincetat. El a construit un cantar mare si asezat ore in sir pe acest cantar isi urmarea propria greutate. Peste noapte, Sanctorius pierdea aproape un kg. Cauzele sunt multiple: prin indepartarea CO2 din organism, greutatea omului scade cu 75-85 g in 24 ore. Pe cale pulmonara se evapora 150-500 g apa zilnic, iar prin piele si mai multa.
Prin transpiratie, pe vreme rece, se evapora 250-1700 g apa. In cazul unei munci fizice dificile, prestata pe vreme uscata si calda, cantitatea de transpiratie poate atinge chiar 10-15 l in 24 ore. Pe aceasta cale, organismul combate de fapt supraincalzirea. Pentru evaporare se consuma o cantitate de caldura de 600 calorii pentru 1 l sudoare. Daca aceasta caldura ar fi toata furnizata de corpul omenesc, temperatura lui ar cobori cu aproximativ 10 C.
Corpul omenesc furnizeaza pentru evaporare doar o cantitate mica de caldura; astfel transpiratia nu poate asigura racirea corpului, dar permite evitarea supraincalzirii. Numai datorita evaporarii apei la nivelul plamanilor si pielii, temperatura corpului uman se mentine la valori in jurul a 37 C, chiar daca temperatura ambientala este de 40-50 C.
Se stie ca arsita din zonele de desert este mai suportabila decat cea din padurile tropicale umede. Aceasta se explica prin faptul ca in atmosfera umeda sudoarea se evapora lent, se aduna in picaturi ce se preling pe corp si nu apare senzatia de usurare.
De ce nu putem bea apa de mare?
Raspunsul este la indemana daca se cunoaste compozitia apei de mare. Aceasta contine saruri.
O cantitate de 100 g saruri provenite prin consumarea apei de mare, ajunse in sange pot genera adevarate accidente. Daca limita normala de saruri in sange este depasita, organismul tinde sa se debaraseze de cantitatea suplimentara de saruri, un rol important in aceasta curatire jucandu-l rinichii.
Un adult elimina aproximativ 1, 5 l urina in decursul unei zile, adica jumatate din cantitatea de apa primita in 24 de ore. Cu apa sunt eliminate simultan si Na, Ca, K.
Concentratia sarurilor in apa de mare fiind mult mai mare decat a sarurilor din urina, pentru ca organismul sa elimine aceste saruri patrunse odata cu apa de mare, ar fi necesara o cantitate mult mai mare de apa decat cea bauta.
Pestii au un aparat de desalinizare, ce se afla la nivelul branhiilor unde, celulele specializate preiau din sange sarurile si impreuna cu un mucus foarte concentrat le elibereaza in mediul inconjurator.
Apa are proprietati uimitoare si cu multiple implicatii, dar cea mai putin cunoscuta pare a fi capacitatea ei de a forma o pelicula superficiala rezistenta, ce este rezultatul unei atractii reciproce foarte puternice dintre moleculele stratului ei superficial.
iar la final '''''Iata suficiente aspecte ce releva importanta biologica a apei, motiv pentru care este considerata pe drept cuvant ‚‚izvorul vietii''.
''''''.

| mihaelapisica a răspuns:

Buna,incearca asta

Viata nu ar fi fost posibila in zonele de desert daca animalele din aceste zone nu ar fi invatat sa se ascunda ziua de caldura si daca nu ar fi avut posibilitatea de a impiedica evaporarea apei din organism.
Extrem de interesant este experimentul realizat cu 300 de ani in urma de un savant- Sanctorius- care a observat ca greutatea organismului uman se modifica neincetat. El a construit un cantar mare si asezat ore in sir pe acest cantar isi urmarea propria greutate. Peste noapte, Sanctorius pierdea aproape un kg. Cauzele sunt multiple: prin indepartarea CO2 din organism, greutatea omului scade cu 75-85 g in 24 ore. Pe cale pulmonara se evapora 150-500 g apa zilnic, iar prin piele si mai multa.
Prin transpiratie, pe vreme rece, se evapora 250-1700 g apa. In cazul unei munci fizice dificile, prestata pe vreme uscata si calda, cantitatea de transpiratie poate atinge chiar 10-15 l in 24 ore. Pe aceasta cale, organismul combate de fapt supraincalzirea. Pentru evaporare se consuma o cantitate de caldura de 600 calorii pentru 1 l sudoare. Daca aceasta caldura ar fi toata furnizata de corpul omenesc, temperatura lui ar cobori cu aproximativ 10 C.
Corpul omenesc furnizeaza pentru evaporare doar o cantitate mica de caldura; astfel transpiratia nu poate asigura racirea corpului, dar permite evitarea supraincalzirii. Numai datorita evaporarii apei la nivelul plamanilor si pielii, temperatura corpului uman se mentine la valori in jurul a 37 C, chiar daca temperatura ambientala este de 40-50 C.
Se stie ca arsita din zonele de desert este mai suportabila decat cea din padurile tropicale umede. Aceasta se explica prin faptul ca in atmosfera umeda sudoarea se evapora lent, se aduna in picaturi ce se preling pe corp si nu apare senzatia de usurare.
De ce nu putem bea apa de mare?
Raspunsul este la indemana daca se cunoaste compozitia apei de mare. Aceasta contine saruri.
O cantitate de 100 g saruri provenite prin consumarea apei de mare, ajunse in sange pot genera adevarate accidente. Daca limita normala de saruri in sange este depasita, organismul tinde sa se debaraseze de cantitatea suplimentara de saruri, un rol important in aceasta curatire jucandu-l rinichii.
Un adult elimina aproximativ 1, 5 l urina in decursul unei zile, adica jumatate din cantitatea de apa primita in 24 de ore. Cu apa sunt eliminate simultan si Na, Ca, K.
Concentratia sarurilor in apa de mare fiind mult mai mare decat a sarurilor din urina, pentru ca organismul sa elimine aceste saruri patrunse odata cu apa de mare, ar fi necesara o cantitate mult mai mare de apa decat cea bauta.
Pestii au un aparat de desalinizare, ce se afla la nivelul branhiilor unde, celulele specializate preiau din sange sarurile si impreuna cu un mucus foarte concentrat le elibereaza in mediul inconjurator.
Apa are proprietati uimitoare si cu multiple implicatii, dar cea mai putin cunoscuta pare a fi capacitatea ei de a forma o pelicula superficiala rezistenta, ce este rezultatul unei atractii reciproce foarte puternice dintre moleculele stratului ei superficial.
final:'''Iata suficiente aspecte ce releva importanta biologica a apei, motiv pentru care este considerata pe drept cuvant ‚‚izvorul vietii''.'''
funda?

| mihaelapisica a răspuns:

Viata nu ar fi fost posibila in zonele de desert daca animalele din aceste zone nu ar fi invatat sa se ascunda ziua de caldura si daca nu ar fi avut posibilitatea de a impiedica evaporarea apei din organism.
Extrem de interesant este experimentul realizat cu 300 de ani in urma de un savant- Sanctorius- care a observat ca greutatea organismului uman se modifica neincetat. El a construit un cantar mare si asezat ore in sir pe acest cantar isi urmarea propria greutate. Peste noapte, Sanctorius pierdea aproape un kg. Cauzele sunt multiple: prin indepartarea CO2 din organism, greutatea omului scade cu 75-85 g in 24 ore. Pe cale pulmonara se evapora 150-500 g apa zilnic, iar prin piele si mai multa.
Prin transpiratie, pe vreme rece, se evapora 250-1700 g apa. In cazul unei munci fizice dificile, prestata pe vreme uscata si calda, cantitatea de transpiratie poate atinge chiar 10-15 l in 24 ore. Pe aceasta cale, organismul combate de fapt supraincalzirea. Pentru evaporare se consuma o cantitate de caldura de 600 calorii pentru 1 l sudoare. Daca aceasta caldura ar fi toata furnizata de corpul omenesc, temperatura lui ar cobori cu aproximativ 10 C.
Corpul omenesc furnizeaza pentru evaporare doar o cantitate mica de caldura; astfel transpiratia nu poate asigura racirea corpului, dar permite evitarea supraincalzirii. Numai datorita evaporarii apei la nivelul plamanilor si pielii, temperatura corpului uman se mentine la valori in jurul a 37 C, chiar daca temperatura ambientala este de 40-50 C.
Se stie ca arsita din zonele de desert este mai suportabila decat cea din padurile tropicale umede. Aceasta se explica prin faptul ca in atmosfera umeda sudoarea se evapora lent, se aduna in picaturi ce se preling pe corp si nu apare senzatia de usurare.
De ce nu putem bea apa de mare?
Raspunsul este la indemana daca se cunoaste compozitia apei de mare. Aceasta contine saruri.
O cantitate de 100 g saruri provenite prin consumarea apei de mare, ajunse in sange pot genera adevarate accidente. Daca limita normala de saruri in sange este depasita, organismul tinde sa se debaraseze de cantitatea suplimentara de saruri, un rol important in aceasta curatire jucandu-l rinichii.
Un adult elimina aproximativ 1, 5 l urina in decursul unei zile, adica jumatate din cantitatea de apa primita in 24 de ore. Cu apa sunt eliminate simultan si Na, Ca, K.
Concentratia sarurilor in apa de mare fiind mult mai mare decat a sarurilor din urina, pentru ca organismul sa elimine aceste saruri patrunse odata cu apa de mare, ar fi necesara o cantitate mult mai mare de apa decat cea bauta.
Iata suficiente aspecte ce releva importanta biologica a apei, motiv pentru care este considerata pe drept cuvant ‚‚izvorul vietii''.
Sper ca ti-am fost de ajutor! fundita?

| Ollykaa a răspuns:

Apa este ca aerul, la fel de esentiala pentru. viata si la fel de banala. Suntem atat de obisnuiti cu ea in viata de zi cu zi si o avem cu atata usurinta, in anumite parti ale lumii, incat aproape ca nu-i acordam importanta. Ce ne-am face insa daca sursa noastra zilnica de apa ar disparea? In prezent, unul din opt oameni se confrunta cu aceasta problema. Cei acre locuiesc in anumite zone sunt nevoiti sa isi ia apa din santuri, canale, rauri sau lacuri.
Organizatia Mondiala a Sanatatii ONICEF considera ca minimul necesar de apa este de 20 de litri pe zi pentru. fiecare om. Toaleta personala si spalarea hainelor ridica cifra la 50 de litri. Insa cei mai multi dintre oamenii fara acces la apa folosesc in jur de cinci litri pe zi, adica a zecea parte din cantitatea consumata de o persoana din tarile dezvoltate. In medie, un european consuma pentru. nevoile personale 200 de litri pe zi, iar un american, peste 400. Cand un european trage apa sau un american face dus, ei folosesc mai multa apa decat este dispnibila in acel moment pentru sute de milioane de oameni din tarile sarace.
Efectele deprivarii de apa si de sanitatie se dovedesc coplesitoare daca sunt privite la nivel global: din cauza lor, 1, 8 mil. de copii mor in fiecare an, aduica aproape 5.000 in fiecare zi. SIDA, unul dintre marile flageluri ale epocii contemporane, face de 5 ori mai putine victime. Aproape jum. din populatia tarilor in curs de dezvoltare sufera in orice moment de probleme de sanatate cauzate de lipsa de apa si de sanitatie. Femeile, responsabile de ingrijirea gospodariei si, deci de aprovizionarea intregii familii cu apa, sunt cele mai afectate. In fiecare zi, ele petrec ore intregi mergand, stand la cozi si carand apa. Fiicele sunt, adesea, chemate in ajutor, colectarea de apa fiind unul din principalele motive pentru. care fetele parasesc scoala.
Sursa: Terra magazin ( nr. din luna asta)

Daca vrei mai mult de atat, poti cumpara terra magazin :*

Sper ca te-am ajutat happy

Funda?