| Nicoleoficial a întrebat:

Heeey! Cum as putea sa invat engleza? Gen eu stiu sa vorbesc cat de cat dar vreau sa vorbesc fluent.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| iChristiaN47 a răspuns:

Pentru a vorbi fluent este nevoie de foarte mult exerciţiu. Dacă încă eşti elev, poţi apela la ajutorul profesorilor de la clasă, a manualelor, poţi face muncă suplimentară.

Dacă încă nu mai eşti elev, te poţi ajuta de aplicațiile din mediul online, cursurile online de pe internet, tutoriale, cărţi şi manuale pe care le poţi lua de la biblioteca din oraşul tău.

Îţi recomand să vizualizi cât mai multe filme şi clipuleţe în limba engleză pentru a te obişnuia cu dialectul şi cu vorbitul în general, încearcă să înţelegi singur(ă) câteva propoziţii cuvinte de acolo, fără a te ajuta de subtitrare. O altă variantă fiind şi cea clasică, meditaţii, cursuri, etc.

Variante sunt multe, important este ca tu să depui efort.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cu un profesor, cu care iei meditatii.

| Frank51 a răspuns:

De cursuri de engleza ai auzit?

| Andrei1234hd a răspuns:

Ca sa vorbesti fluent du-te 3 ani in Anglia, doar asa, sau daca repeti foarte mult si vorbesti doar in engleza, altfel este foarte greu