| Alessia_5785 a întrebat:

Heei :* :* sunt clasa a 8-a si vreau la liceu sa fac filologie bilingv-engleza. Vroiam sa stiu cand o sa fie examenul la engleza pentru bilingv si cum pot sa ma pregatesc, adica exista carti speciale pentru asa ceva? Voua cum vi se pare? E greu? Funda :* :*

3 răspunsuri:
| ellaells a răspuns:

Eu am facut profil de filo-bilingv engleza. Am terminat liceul acum 4 ani dar pot sa iti spun din experienta pe care am avut-o si din ce mai tin minte happy... Examenul de limba engleza l-am dat la sfarsitul lunii iunie, au fost 2 probe: oral si scris. Foarte simple, cu subiecte accesibile, de nivel mediu, asa ca nu ai de ce sa iti faci grji. Trebuie sa stii acolo de un 7-8 happy

| MDF a răspuns:

Buna! Eu sunt la un profil ed filologie bilingv.Eu cand am dat examenul(asta find acum 3 ani) l-am dat pe undeva pe la sfarsitul lui mai inceputul lui iunie.Carti speciale nu exista pentru un asemenea examen deoarece subiectele difera de la liceu la liceu, dar poti in general se pune accentul pe exercitii de genul word formation, multiple choice, exercitii de tipul sa pui cuvantul care crezi ca se potriveste etc...gradul de dificultate al examenului difera de la persoana la persoana.De exemplu, daca tu te bazezi si esti sigura pe "engleza ta" atunci nu vei avea probleme. Sper ca raspunsul meu sa te fi ajutat! Bafta la examen! :*

| MDF a răspuns:

Buna! Eu sunt la un profil de filologie bilingv.Eu cand am dat examenul(asta find acum 3 ani) l-am dat pe undeva pe la sfarsitul lui mai inceputul lui iunie.Carti speciale nu exista pentru un asemenea examen deoarece subiectele difera de la liceu la liceu, dar poti in general se pune accentul pe exercitii de genul word formation, multiple choice, exercitii de tipul sa pui cuvantul care crezi ca se potriveste etc...gradul de dificultate al examenului difera de la persoana la persoana.De exemplu, daca tu te bazezi si esti sigura pe "engleza ta" atunci nu vei avea probleme. Sper ca raspunsul meu sa te fi ajutat! Bafta la examen! :*