| Anonimusu2020 a întrebat:

Heey, îmi poate spune cineva cam ce-ar pica la BAC, anul ăsta2020, nu stiu ce să învăț, sunt derutat, ba se dă..ba nu! Ce-ar trebui să învăț la Romană, istorie și geografie? Dau funda si no hate

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De ce sa fii derutat, nu stiai ca dai anul asta BAC-ul?
De invtata toata materia de liceu, mai putin a semestrului doi, de anul asta!
Din pacate, nimeni nu stie subiectele de la BAC fiindca sunt SECRETE si se desfac doar in ziua examenului.
Timp de invatat nu mai este, ca ai avut 4 ani la dispozitei pentru invatat, acum ai timp doar sa repeti niste lectii, ceea ce-i posibil, in situatia in care petreci catev 5-6 ore zilnic sa tocesti.
Sambata si duminica ai noroc ca poti sta 10-12 ore, cu burta pe carte!
Suuces la BAC!

| ancaval a răspuns:

Trebuie să înveți tot. Nu să te bazezi pe ce spune unul, altul.
Eventual găsești pe net, la librărie, cărți cu exerciții pentru bac. Mai faci câteva!

| Carolina1972 a răspuns:

Dai la aceeasi materii ca si eu. Nu stie nimeni ce ar pica, insa stim cu totii ca sansele ca ele sa se sustina sunt 100%. Pai ce ai putea sa inveti, cam tot. Eu la geografie m-am apucat din martie sa invat materia incat sa scot un 7-8, la romana nu stim daca va pica poezie, sper sa nu, bazeaza-te mai mult pe romane(Moara cu noroc, Ion, Enigma Otiliei si restul), insa nu ar strica sa te uiti si prin poezii. La istorie, daca vrei sa iei nota mare inveti toate cele 5 capitole(am o presimtire ca va pica si constitutiile din Romania), insa daca vrei doar o nota de 5 nu ii neaparat sa te rupi cu invatatul, la istorie poti scoate 5 si din primele 2 subiecte,tot ce trebuie sa faci e sa fii foarte atent,fiindca raspunsurile le gasesti in text,iar la geografie nu stiu cat de bine te descuri,eu zic sa stapanesti forte bine hartile Europei(tari,capitale,peninsule),cat si a Romaniei(orase,subunitati), sa stii aspecte generale cum ar fi, vulcani activi, sa stii ca Islanda e o insula vulcanica,sa stii ca sporul natural duce la imbatranirea populatiei,sa stii aspecte ale Deltei Dunarii, sa mai stii cativa munti din Europa (Muntii Pirinei,Muntii Apenini, Muntii Apenini(din Italia) ), sa mai stii fluvile care strabat orasele capitale. Ai foarte multe de invatat la geografie! Eu zic sa nu astepti un raspuns de la mass-media cu privire la bac,daca se sustine sau nu,fiindca se va da, dar va fi mai usor, asa ca invata in timpul asta cat ti-a mai ramas. Apropo, fa multe teste de antrenament la toate materiile, fa vreo 2, 3 pe zi(eu asa fac). Cam astea is sfaturile mele. Bafta!