| ValentinaMh27 a întrebat:

Hei! Am dat Evaluarea Nationala la romana si am avut un exercitiu in care trebuia sa identificam propozitia subordonata si cea principala si sa spunem de care este subordonata. Eu am lucrat fraza, adica : am subliniat predicatele, am incercuit elementul de legatura, am impartit fraza in propozitii si mi-e tare frica sa nu se considere semn si sa-mi anuleze lucrarea, desi supraveghetorii au spus ca avem voie sa subliniem predicatele si restul. Si am mai avut o greseala, am inceput exercitiul 1 si imediat sub el am pus 2, dar mai aveam de scris ceva la 1 dar uitasem si am taiat 2 pwntru a completa exercitiul 1 si aparea cam ciudata taietura. Si aici mi-e frica sa nu se considere semn. Credeti ca se va consdiera semn si imi vor anula lucrarea? Putin ajutor, va rog!

5 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Nu se va sanctiona nimic.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu se va anula absolut nimic. Nu știu de ce a intrat în voi atâta spaimă! Dacă ai rezolvat corect exercițiile, consideră-te fericită.
Eu am crezut că ne dai să îți corectăm exercițiul. : ))

| ValentinaMh27 explică (pentru floresdemayo):

Multumesc mult. Dar mi-e chiar teama sa nu-mi anuleze lucrarea doar pentru atat, adica nu cred ca e asa grav. Dar 2 acela apare ciudat asa taiat si ma tot gandesc si la fraza asa se lucreaza, altcumva nu aveam cum sa fac. Oricum, stiam ca alte lucruri provoaca chiar anularea, adica scrierea cu 2 pixuri diferite, sau ingrosarea.

| floresdemayo a răspuns (pentru ValentinaMh27):

Nicidecum. Nu îți face probleme unde nu sunt. Ai terminat examenele, gata, să fie cu succes!

| Dan_Marrian_2000 a răspuns:

Nu se va anula. Profesorii ne-au spus ca putem incercui si sublinia.