| IoanaMaria12345678910 a întrebat:

Hei, am luat bacul cu 6, 50 însă ma simt foarte prost pentru ca toti colegii pana și cei care nici nu veneau la liceu au medii de la 7 in sus...am vrut sa fac contestație sa îmi scada sa pic bacul și sa îl dau in toamna din nou însă nu m-au lăsat părinții..ma simt super prost...ce părere aveți chiar ar trebui sa ma simt așa? Toti zic ca sa fiu fericita ca l-am luat și ca nota nu conteaza

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar crezi că bacalaureatul e cel care îți decide viitorul? Nu mai este ca acum 10 ani. De acum se caută experiență, nu prost cu facultate cum s-ar spune, sau "doctor în construcții". laughing

Sentimentul ăsta pe care îl ai, e greșeala sistemului nostru de învățământ. Simți asta pentru că sistemul nostru educațional a fost conceput să fie o competiție. Una proastă, pentru că nici facultățile de la noi nu sunt cine știe ce peste hotare.

Problema e alta. Ce o să faci de acum? Vrei sau nu să ajungi departe? Studiază mult, profesează în ceva, dar caută să excelezi întotdeauna. Fii tu persoana aia care cu 6.50 în bac face câte 8k euro pe lună și-ți garantez eu că o să-i faci și pe ăia cu 10 pe linie la bac, invidioși.winking

Adevărata competiție începe după bac. Acum e la latitudinea ta cum o să răspunzi provocărilor. happy

| IoanaMaria12345678910 explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc mult!

| IoanaMaria12345678910 explică (pentru anonim_4396):

Da,vreau sa dau la facultate mai departe bineînțeles

| anonim_4396 a răspuns (pentru IoanaMaria12345678910):

Cu mare drag! Mergi la facultate dacă asta îți dorești. Niciodată să nu te ambalezi la reproșurile celorlalți, pentru că te vor trange în jos, de aici vin și regretele tale.

Întotdeauna capul sus, și niciodată să nu te întorci de unde ai plecat.winking

Îndiferent de facultatea pe care o alegi, de data asta încearcă să procedezi altfel. E muncă multă, și competiția e mare. Învață si demonstrează-le fraierilor ălora că ești mai bună decât ei. Și nu uita, adevărata distracția vine după facultate, te asigur. laughing

Succes!

| IoanaMaria12345678910 explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc!

50 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ti-as recomanda o profesionala de meserii (coafeza, manechiurista, frizerita, croitoreasca samd).

| IoanaMaria12345678910 explică (pentru Violleta2022):

Vreau sa dau la facultate, și pe lângă asta poate fac un curs de unghii/ gene pentru a avea un "venit" cât de cât
De învățat invat nu e problema de asta însă când intervin emoțiile uit tot happy

| Violleta2022 a răspuns (pentru IoanaMaria12345678910):

Sa fim realisti: ai luat o nota foarte mica la BAC (6.5) si tintesti spre o facultate unde ai nevoie de note foarte mari. Ce sanse crezi ca ai?
Uite aici rezultatele admiterilor din anii precedentii:
https://umfcd.ro/......admisi.pdf

| IoanaMaria12345678910 explică (pentru Violleta2022):

In primul rând, Draga mea, nu ești TU in masura sa îți dai cu parerea despre capacitățile mele, da intr-adevăr nu am luat bacul cu nota 9 sau 10, însă atunci când e vorba de învățat, chiar invat și cu toții am avut zile proaste, probabil așa s-a întâmplat și la bac, eu nu îmi pot controla emoțiile, emotii foarte mari am avut și la bac ca aproape nici numai știam sa citesc laughing)tremura și banca pe care scriam la câte emoții aveam ..intr adevăr poate nu sunt eu cea mai deșteaptă dar crede-ma, nici nu ma limitez atat se mult încât sa nu ma duc la facultate..atâta timp cât îmi permit, dacă ma înțelegiwinking

| User4354 a răspuns (pentru Violleta2022):

Deci ea daca a luat cu 6.50 bacul atunci gata? Nu mai poate merge unde vrea ca nu a luat bacul cu 10?laughing
Ce mentalitate ai...crying

| Violleta2022 a răspuns (pentru IoanaMaria12345678910):

Ai spus chiar singura ca ai luat luat 6.5 si-ti spun 100% cu siguranta ca nu ai nici o sansa la Facultatea de medicina, unde se intra cu medii foarte mari.
Imi pare rau ca nu esti capabila sa intelegi ca nota de la BAC fiind decisiva, pentru facultate.
Esti un copil emotiv si slabut, tocmai de aceea te-am indrumat la o profesionala de meserii, mai ales cand nu ai parinti bogati (sasa cum ai afirmat intr-o alta postare), ca sa te sustina financiar la o facultate, care oricum nu vine cu loc de munca asigurat.
Eu te-am sfatuit ca un parinte ce sunt, coform puterilor tale, fiindca ti-am citit intrebarile anterioare.
Tu decizi ce vrei si ia decizia potrivita sa nu regreti mai tarziu sau sa irosesti banii parintilor.

| IoanaMaria12345678910 explică (pentru User4354):

Nu ai ce sa le ceri unora. dacă atâta ii duce mintea laughing)

| IoanaMaria12345678910 explică (pentru Violleta2022):

Am spus eu ca vreau la facultate de medicina? doamne fereste ce oameni... mai bine numai Răspunde la intrebari. nici 9 dacă aveam in bac nu as fi vrut sa merg la medicina. nu mi amintesc sa fii spus eu ceva cum ca as vrea la medicina.laughing)))) râd rau

| Violleta2022 a răspuns (pentru User4354):

Citeste ce am scris!
Bineinteles ca poate sa mearga la ce facultate vrea, mai putin Medicina, unde se intra cu note foarte mari si unde este o concurenta acerba.

| IoanaMaria12345678910 explică (pentru Violleta2022):

Mai femeia lui Dumnezeu, eu nu am zis ca vreau sa intru la medicina! Nu-mi bagă cuvinte in gura și mai bine lasă aceasta aplicație ..nu e pentru tine

| Violleta2022 a răspuns (pentru IoanaMaria12345678910):

Pe un alt topic, ai mentionat: "FARMACIE" si ti-am explicat ca tine de ramura Facultatii de Medicina si ca dureaza 6 ani, intrandu-se cu note foarte mari, la acea sectie.
Cum tu ai luat la bac 6.5 ti-am explicat ca este o nota mult prea mica pentru a avea o sansa sa intrii la medicina (am folosit termenul general de medicina, referindu-ma la sectia de farmacie, dar fara sa o mai mentionez, odata ce amandoua sunt sub aceeasi umbrela.

Imi pare rau ca te-am plictisit cu explicatiile si nu le poti intelege.
Ti-am mai spus si cu alta ocazie, fa ce doresti tu si crezi ca-i bine, dar fii sincera cu tine si foarte realista, cand alegi ceva.

| User4354 a răspuns (pentru Violleta2022):

Dar a menționat ea ca vrea sa meargă la medicina? Eu nu am văzut!

| User4354 a răspuns (pentru IoanaMaria12345678910):

Faptul că ai uitat tot ce ai invatat cand ai primit subiectele nu e vina ta! E vina sistemului!
Ăia care nu prea au venit la liceu si au luat 7 e din cauza ăia ca ei nu au invatat(tocit) atât de mult si nu au considerat bacul ceva important!
Pe scurt ei s-au dus cu gândul ala "Daca trec e bine daca nu aia e..."
Deci capul sus si nu fa prostia aia sa iti anulezi bacul si sa dai din toamna!

| User4354 a răspuns (pentru Violleta2022):

Cati ani ai daca nu te superi?
Te dai prea inteligentă dar nu esti!
Vreau sa aflu totusi ce varsta are o persoană ca tine care e răutăcioasă din toatele punctele de vedere, care susține tot ce scrie mass-media ca la categoria "coronavirus" ai fost ca un televizor! Ai zis fix ce a zis tv-ul iar aici fata asta a cerut niște sfaturi ca ce sa faca si tu vii aici ca sa il demoralizezi ca ce ai raspuns tu e demoralizare! Ar trebui să iti retragi activitatea pe acest site

| User4354 a răspuns (pentru Violleta2022):

*de pe acest site

| IoanaMaria12345678910 explică (pentru Violleta2022):

Va rog frumos, pentru binele Dvs nu îmi mai răspundeți la intrebari!

| IoanaMaria12345678910 explică (pentru User4354):

Mulțumesc

| IoanaMaria12345678910 explică (pentru User4354):

O fii vreo pensionara care a fost lăsată de copii in vreun azil și nu are ce face.

| IoanaMaria12345678910 explică (pentru Violleta2022):

Și acolo era vb despre o postliceala, la care ce crezi! Se poate intra și fără bac așa ca mai bine lasă aplicația asta ca nu e de tine

| User4354 a răspuns (pentru IoanaMaria12345678910):

Din cate stiu stă în Australia ca am avut multe conturi pe acest site! Atunci eram cu un alt cont si m-am certat pe site cu ea pe tema coronavirus ca sa nu mai zică ce zice mass media ca oameni daca pun întrebare pe site nu de aia pun ca sa vina una ca asta si sa zică ce zice tv-ul!(scuze daca nu mă exprim foarte bine ca nu-s roman 100%)

| Violleta2022 a răspuns (pentru IoanaMaria12345678910):

Pentru binele meu? Este cumva asta o amenintare?
Crezi cumva ca ma sperii de tine? laughing
Fetita, acesta este un forum deschis tuturor si atata vreme cat respecti regulile de publicare ale forumului, poti scrie unde doresti.

| Violleta2022 a răspuns (pentru IoanaMaria12345678910):

Ti-am mai explicat, nu exista postliceala pentru farmacist.
Ca sa ajungi farmacist, trebuie sa ai terminata facultatea de medicina, sectia farmacie!
In ce priveste BAC-ul si postliceala exista o conditie obligatorie, ca pana la terminarea scolii, sa fii obtinut deja BAC-ul, altfel nu primesti diploma ca ai facut o profesionala.
Mai nou, este propunere de lege, ca inscrerea la postliceala sa se faca pe baza diplomei de BAC.
De altfel cine ti-a dat sfatul ca nu-ti trebuie diploma de BAC este in urma cu stirile, uite aici:
https://www.portalinvatamant.ro/......-9251.html

| IoanaMaria12345678910 explică (pentru Violleta2022):

Andreea Esca, tu ești?laughing))))
Bine va mulțumesc pentru răspuns la revedere!

| Nightwolf1 a răspuns (pentru Violleta2022):

Eu am intrat cu media de bac 6.08 la medicina, joac-o pe asta?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Nightwolf1):

Fereasca-ma dumnezeu sa ajung vreodata, pe mana unuia ca tine.

| Nightwolf1 a răspuns (pentru Violleta2022):

Deși mai jignit, eu nu o să-ți răspund cu aceeași moneda!
Uite care e faza:am fost mereu un băiat timid, iar emoțiile m-au tras mereu în jos, am avut emoții și la Evaluarea Națională, dar și la bac(efectiv nu m-am putut concentra sa iau note mai mari)
Și eu sunt dezamăgit de faptul ca nu am terminat un liceu mai bun și ca nu am luat o nota mare în bac(acum am unele lipsuri la unele materii). Dar prin multă muncă am reușit sa intru la medicina, nu mi-a fost ușor, dar am avut ambiția necesara și dorința de a ma schimba. Și acum la fel, deși nu știu chimie prea bine, o sa lupt și am sa o învăț de la 0, ce mai pot sa fac acum?
Iar dacă o sa vad ca nu ma descurc, o sa renunț, nu vreau sa ajung un medic slab, nu vreau sa ma târăsc prin facultate. Totuși, consider ca, și noi, cei cu 6 în bac meritam o șansă!

| Nightwolf1 a răspuns (pentru Nightwolf1):

M-ai*

Răspuns utilizator avertizat
| gXnociderrSy0 a răspuns (pentru Violleta2022):

Mă scuzați de răspunsul meu întârziat, însă ce legătură are nota din bac cu aptitudinile lui de înțelegere. Credeți că dacă nu se pregătește îndeajuns de bine și învață mult la facultatea dorită, nu va ajunge ce își propune? Să tot avem oameni ca dumneavoastră, că nu vom ajunge departe cu gânduri negative. happy

| Cosmin86 a răspuns:

Ideea e asa:

- intri la facultatea unde ti-ai dorect si atunci NU ai de ce sa te simti prost
- nu intri, din cauza bac-ului (mai ales ca anul asta la multe facultati bune nu se mai da examen de admitere si se intra doar pe baza mediei de la bac) si da, abia atunci ai motive sa te simti prost

| Frank51 a răspuns:

Nu mai asculta de altii... fa ceea ce vrei sa faci si tot timpul, dar tot timpul sa tintesti sus, FOARTE sus, contrar spuselor unor useri.

| Sofer a răspuns:

Fi fericita ca l ai luat și cu atât.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Sofer):

De ce sa fie cineva fericit pentru un 6.50?

| Sofer a răspuns (pentru Cosmin86):

Pentru ca a luat bacul. Eu as fi, mega super fericit.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Sofer):

Nu e motiv de lauda sa iei un examen atat de simplu cum e BAC-ul.
Daca nu intra la nicio facultate buna din cauza notei, pentru ca anul asta nu se da admitere, cu ce o ajuta?

Scopul bac-ului e sa te ajute sa intri unde iti doresti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce sa il dai din nou și sa nu te înscrii la o facultate /post-liceala?

| troleibuz a răspuns:

Trebuia sa inveti.

| IoanaMaria12345678910 explică (pentru troleibuz):

Am spus ca nu am învățat? Crede-ma dacă nu învățam nu luam nici macar acest 6, 5 happy însă am avut și emoții foarte mari, ca de obicei și mare parte din ce am învățat am uitat imediAt cum am primit subiectele

| troleibuz a răspuns (pentru IoanaMaria12345678910):

Un 6,5 se obtine usor fara absolut nicio pregatire.

| anonim_4396 a răspuns (pentru troleibuz):

Ba depinde de liceu acum. Stiu ca e aiurea deoarece eu am avut medie foarte aproape de 10, dar sincer sa fiu m-am uitat in jur... Profesorii efectiv nu predau nimic, eu nici n-am mai mers la liceu in a 12-a... Mi-am vazut de meditatii si culegeri etc.

| IoanaMaria12345678910 explică (pentru troleibuz):

Poate pentru tine, pentru mine una care in momentul in care a primit subiectele numai știa nici sa citească și și-a gresit si numele de la emoții... laughing))

| andreea567890123 a răspuns:

FRATE, cum sa dai contestația ca sa il pici? E o prostie.

Oricum, numele tau are cod, deci daca o sa stie colegii tai, aia e, dar nu o sa stie un oras întreg.

Crede-ma, daca nu te duci nicăieri unde sa conteze media de la bac, nu iti mai bate capul.

L-ai luat! Asta e tot ce contează. Poti sa te duci la facultate, în sfârșit.

Păi, gandeste-te doar cata ciuda au pe tine aia care l-au picat doar.

Încetează cu asta, treci peste, asta ti-a fost nota de la bac, l-ai luat. Nimeni nu o sa te întrebe cat ai luat, ci daca l-ai luat.

Succes pe viitor, amice!

| IoanaMaria12345678910 explică (pentru andreea567890123):

Mulțumesc mult te pup îți doresc și ție mult succes in viața!

| IoanaMaria12345678910 explică:

laughing)))) am înțeles acum

| User4354 a răspuns:

Susțin! Si mie acum cateva luni mi-a sters toate răspunsurile fiindca ei nu i-a plăcut!