| 133 a întrebat:

Heihappy
am nevoie de ajutorsad...
data trecuta la engleza am lipsit...si a predat diateza pasivachatterbox
am copiat lectia. dar pe naiba.ca nu inteleg nimic...laughing
din ce o predat ea acolo
:-s
explicati. mi si mei va roogg
sad
am de facut o compunere ...cu diateza pasiva.pe maine.si pune note.
help?:-s
dau fundita!
Si va pupa P:*

4 răspunsuri:
| ◕‿◕Al3xUtZa◕‿◕ a răspuns:

Eu stiu in romana in eng nu stiu sa-ti zic ca nu am facutbig grin

| ♥•♂♀♪¶§↑↓→←∟↔▲▼♣♠ a răspuns:

http://www.gramatica-limbii-engleze.ro/pdf/diateza_pasiva.pdf

am gasit si eu site-ul asta si m-am gandit ca tiar fi de folos. sper sa te ajut si incearca sa te mai informezi de la prieteni:-? poate mai scot si dela ei cate o vorba:))...succes in continuare. ( parca ai spus ca dai fundita :d ar fi bine sa faci asta. alegi pe cine crezi ca iti este de folos ) papa. Lary te pupa:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Structura: sb+vb auxiliar(be)+vb principal(la forma past particle).
Ex: Everyone drinks water - water is drunk by everyone. This company emplyes one undred people- one hundred people are emplyed by this company. Diateza pasiva pentru past continuous : sb+was/were+being+vb forma 3. ex: the car was being washed when my father entered the house.