| IoanaMaria12345678910 a întrebat:

Hei, am nevoie de ajutorul vostru, vor începe înscrierile pentru facultate iar eu nu ma pot hotărî între ASE -Facultatea de marketing sau facultatea de jurnalism și științele comunicării -Publicitate ..care credeti ca e mai buna? Precizez ca am terminat filologie și nu stiu dacă ma voi descurca.
La ASE se intra 70% Media de la bac și 30% media din clasa a11a cred.
Iar la FJSC cu 40% eseu motivațional 20%media la Bac 20% media notei la lb romana și 20% media anilor de studiu.
Am ținut sa va spun și aceste lucruri pentru ca nu am o medie foarte mare la bac (6, 50) happy deci voi cum ați proceda? Am nevoie de niste sfaturi ..va mulțumesc

Răspuns Câştigător
| kjax a răspuns:

Nu ar trebui sa le clasifici dupa modalitatea de admitere a fiecarei facultati. Cel mai relevant lucru e sa faci ceea ce iti place indiferent ca admiterea consta in media de la bac, examen si asa mai departe.

La facultatile de genul sunt locuri indiferent ca ai media 6, iti zic eu care sunt la FEAA (adica ASE varianta Timisoara) si am avut o medie similara cu a ta.

Daca nu stii ce sa alegi, sfatul meu e sa te uiti la disciplinele aferente acestor domenii si sa vezi daca iti plac materiile. Gasesti informatii suficiente pe internet care te ajuta sa vezi daca iti plac sau nu materiile.

14 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Depinde spre care ai aptitudini și ce te vezi tu făcând. așa ca facultate eu consider că ai mai multe de făcut cu ASE

| sierra1 a răspuns:

"deci voi cum ați proceda?" - aș face o școală de care am nevoie și am inclinații spre domeniul respectiv, nu o școală la care doar se intră ușor. Dar tu știi mai bine, doar e viitorul tău in joc

| IoanaMaria12345678910 explică (pentru sierra1):

Voi cum ați proceda in acest context, ce ați alege dintre cele 2 facultati, numai abera atat, e clar ca ma atrag ambele însă cum nu Am o medie de 9 nu o sa intru la una din ele și pe ambele mi-ar fi greu sa le fac

| sierra1 a răspuns (pentru IoanaMaria12345678910):

"numai abera atat" - aberație e intenția ta de a intra la orice facultă DOAR că se intră ușor fără examen, fără dosar, fără cunoștințe, doar să plătești.

Cum spuneam, doar e viitorul tău in joc

| IoanaMaria12345678910 explică (pentru sierra1):

In afara de medicina și drept, anul acesta la majoritatea facultăților se intra fără examen.

| sierra1 a răspuns (pentru IoanaMaria12345678910):

Așa, și care-i problema?

| IoanaMaria12345678910 explică (pentru sierra1):

Pai tu ai zis ca vreau la facultățile astea doar ca se intra fără examen su ți-am zis ca anul asta doar la cele menționate mai sus se da examen, restul intri pe dosar laughing))) vrei sa dau la anul, ca sa dau examen?

| sierra1 a răspuns (pentru IoanaMaria12345678910):

Cum spuneam, e doar viitorul tău in joc

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pai ce sa fie, o facultate inutila sau alta facultate inutila? Serios acum, tu ce crezi ca o sa faci cu facultatile alea? Ce iti place sa faci? Ce te visezi facind peste 5 ani? Fara nici o urma de mistocareala - ai fi CU MULT mai cistigata daca ai face un curs de manichiura/pedichiura/machiaj, ospatar sau bucatar, electrician (sunt si femei electrician, nu vad de ce ar fi asta o meserie doar pentru barbati). Eu daca m-as regasi din nou proaspat absolvent de bac (vreo 8 si ceva, parca 8.4x - in 1999) o secunda nu as mai pierde cu facultatea. Fie m-as apuca de una doar ca sa pot pleca in SUA cu Work & Travel, fie as face direct cateva module CISCO si m-as angaja, fie m-as duce in armata. A, da, ai si optiunea asta - una foarte solida, dealtfel - sa mergi in armata/jandarmerie/politie. Fiind absolventa de liceu civil, poti face vreo doi ani de scoala la jandarmi si dupa aia intri direct in piine.

| IoanaMaria12345678910 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu ma atrage armata, poliția sau Jandarmeria și nici nu am o condiție fizica prea buna! Curs de manichiura mi-as dori sa fac însă in același timp cu o facultate ca sa am și un "venit " dar mulțumesc pentru răspuns!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru IoanaMaria12345678910):

Facultatea reprezinta bani si timp + energie efectiv irosite. Revin la intrebarea mea, ce crezi ca faci cu facultatile alea? Uite, daca tot ai facut filologie, nu ai zis cum stai cu engleza. Perfectioneaza-ti engleza cit mai repede si vezi ca se gaseste de lucru online girla (ma refer la asistenta virtuala/content editing, nu alte bazaconii). Nu glumesc, eu din asta traiesc de vreo 20 de ani...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu as alege facultatea de Marketing, cred ca e mai de viitor decat cealalta.

| IoanaMaria12345678910 explică (pentru anonim_4396):

In sfârșit un om cu creier care înțelege! Mulțumesc frumos pentru răspuns!