| anonim_4396 a întrebat:

Hei!
Am o nelamurire: daca am ocupat un loc la taxa, pot intra la camin? Nu sunt caz social, deci ma pot baza doar pe media de admitere.
Dar am auzit ca cei de la taxa, nu pot intra la camin, cu exceptia cazurilor sociale. E adevarat?
P.S: E vorba de caminele Universitatii Bucuresti.

Răspuns Câştigător
| Battlefielder99 a răspuns:

Salut! Si eu am intrat la ASE si trebuie sa stau la camin. Am citit metodologia privind cazarea studentilor si asta e ordinea de cazare:
-studenti straini;
-cazuri sociale;
Studenții români de la programele de licență, masterat și doctorat finanțați de la buget, precum și studenții străini fără bursă și fără taxă, în funcție de rezultatele profesionale;
-Studenții români sau străini cu taxă, în funcție de rezultatele profesionale;
-Studenții care s-au remarcat prin activități organizatorice și de voluntariat.
Acum, pe toti care i am intrebat de cum se intra la camin, mi au spus ca pe baza de medie, cu cat mai mare cu atat mai bine. Sa zicem ca la facultatea la care ai intrat la taxa cu o medie, de exemplu 9, iar la alta facultate unu a intrat la buget cu media 8, tu ai prioritate fata de el deoarece ai media mai mare. Nu te speria, doarece nu toti cei care au intrat la facultate vor sta la camin laughing. Bafta!winking

4 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

La camin au dreptul in primul rand cei care au intrat pe locurile bugetare, fara taxa. Adica studentii cei mai buni. Daca totusi mai raman locuri libere, ceea ce nu prea se intampla, atunci pot fi primiti si restul studentilor.

| Danzell a răspuns:

La camin se poate intra indiferent daca esti la taxa sau la buget, cu exceptia celor care stau in Bucuresti.
probabil e vorba de prioritizarea locurilor. gen cei care sunt cazuri sociale primii, dupa cel de la buget si dupa cei de la taxa... nu stiu exact. insa sigur nu e asa cum zici tu happy

| Celcareajuta a răspuns (pentru Danzell):

WTF! ai spus acelasi lucru ca neutrino, insa in mod cert nu e asa cum spui tu.

| Danzell a răspuns (pentru Celcareajuta):

Nu am zis acelasi lucru. Daca nu e asa cum am zis eu sau neutrino atunci spune tu cum. eu m-am interesat acum ceva ani in urma cum era treaba la sursa