| xRin a întrebat:

Hei,am o problema.Eu intru la liceu dimineata la ora 8:00 si ies la 14:50, ajung acasa la 15:30 ..si logic ar fi sa ma apuc sa invat/scriu.dar nu imi arde de nimic..nu stiu ce sa fac mai repede cand ajung acasa.+ ca sunt si obosit dupa cele 7 ore de liceu..Anul trecut in clasa a8-a,aveam program dupa-miaza ..invatam pana la ora 13:00, iar dupa plecam la scoala..seara nu invatam. Acum la liceu nu stiu cum sa invat...pur si simplu nu pot invata cand vin de la liceu.un sfat ceva...va rog mult

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Evita sa inveti intre orele 15 si 17---atentia si performanta in procesul de invatare sunt la cote minime. Poti sa tragi un pui de somn --- aceasta, pentru ca starea de somnolenta se exacerbeaza daca iei masa de pranz dupa ora 15.
Dupa ora 17, performanta intelectuala creste atigand un maxim intre 21 si 23( dupa unii autori, intre orele 20 si 22).La ora 23, esti in pat si dormi. Cele 8 ore de somn de noapte+ 1 ora dupa amiaza sunt suficiente pentru a-ti incarca "bateriile" si a creste performanta la invatat. Succes!

p.s. Cand te apuci de invatat, incepe cu materia cea mai grea lasand, pentru sfarsit, pe cea mai usoara. Nu proceda invers, chiar daca te tenteaza!

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poti incerca sa faci altceva timp de cam o ora (de exemplu o parte din indatoririle gospodaresti). Asta o sa te relaxeze si o sa-ti odihneasca mintea, pentru ca apoi sa te apunci de invatat cu forte proaspete. Ai un obicei prost din clasa a opta de invata extrem de putin (nu apucai dimineata decat maxim 5 ore) si e normal sa-ti fie greu sa te obisnuiesti acum cu invatatul serios.

| xRin explică (pentru Brigaela):

M-am gandit la programul asta :
Ajung acasa la 15:30, mananc, schimb de haine, etc pana la 16:00.
De la 16:00 pana la 17:00 o ora de somn.
De la 17:00 pana la 19:00/20:00 Invatat/scris
19:00/20:00 --LIBER.
Somn la 22:30/23:00. Ce spui puppy dog eyes?

| Brigaela a răspuns (pentru xRin):

E bun la inceput, doar ca e imposibil sa inveti doar 3 ore ore pe zi, nici nu vei trece clasa. Mai bine la 17.00 pana la 22.00 invatat si de la 22 la 23 timp liber.

| Evolution a răspuns:

Da e foarte nasol să înveţi dimineaţa depinde cum te obişnuieşti dar şcoala din România ce să îi ceri... cel mai bine din punctul meu de vedere e să ai dupa-amiază.
Vii seara, mănânci te odihneşti te culci, dimineaţa faci ce ai de făcut, eşti odihnit şi mănânci te duci la şcoală.
Dacă ai dimineaţa te duci la şcoală mort de somn iar acasă fără chef şi obosit dar ai mai mult timp liber.
Acuma na depinde fiecare cum se obişnuieşte oricum sistemul nostru e vai de capu' lui