| Pe_Viata_Anonim_1994 a întrebat:

Hei. Am o problema la chimie.Am ramas in urma cu lecțiile si nu pot sa inteleg cand se pun 2 3 4 si tot asa in formulele chimie. De exemplu:
●Fosfat de aluminiu
Al3(Po4)3
Am inteles de ce e 4 la fosfat, dar de ce e 3 acolo la aluminiu si la paranteza?
! Clasa a 7-a
Ma poate ajuta cineva?

2 răspunsuri:
| Horus35 a răspuns:

Cel mai probabil pentru ca PO4 are aceeași valență cu cea a Aluminiului: 3. Astfel ajungi la formula fosfatului de aluminiu: AlPO4. Ca sa întelegi mai bine, la fel este și în cazul hidroxidului de sodiu, NaOH. Gruparea OH are valența 1, iar sodiul tot 1. Nu se va scrie Na1(OH)1, ci NaOH. Valența grupei OH va trece ca indice pentru Na, iar valența sodiului va trece ca indice pentru OH. În cazul CuSO4, sulfatul de cupru, gruparea SO4 are valența 2 și Cuprul 2. Valența unuia va trece ca indice pentru celalalt, dar nu se va scrie Cu2(SO4)2 pentru că este acelasi lucru cu CuSO4 și întotdeauna se alege forma mai simplă. Cazuri in care contează sunt cele în care exista valențe diferite. În cazul Ca(OH)2, hidroxidului de calciu, grupa OH, mai sus mentionata, are valența 1, iar Ca valența 2. Valentele vor trece încrucișat sub formă de indice și vom avea Ca1(OH)2, adica un atom de Ca și doua grupari OH. Cum înmulțirea cu 1 nu schimbă rezultatul și vrem să ajungem la forma cea mai simpla vom avea Ca(OH)2.

| ngllllll a răspuns:

Po4 de trei ori, adica trei molecule de Po4, care se pot combina cu 3 atomi de Al.
Fe4(H2O)4 ceva fictiv. 4 molecule de apa combinate cu fier, rezulta o noua molecula. Nu cred ca ar exista pe planeta asta asa ceva, dar e un exemplu.