| Pharaprase a întrebat:

Hei..am o problema....la un exercitiu am avut 4 pe 2 radical din 3..am amplificat cu radical din trei si mi-a dat 4 radical din 3. dar numitorul nu prea stiu cum sa-l fac..era o chestie cum ca puneai numarul la patrat, apoi il scadeai..asta era la alt gen de radical... sper ca ma puteti ajuta ^^

Răspuns Câştigător
| Cameliapantiru a răspuns:

Amplificand fractia cu radical din 3, aceasta va deveni: 4 radical din 3 supra 6, deoarece 2 radical din 3 inmultit cu radical din 3 rezulta 2 inmultit cu 3, deci 6. Fractia recent obtinuta (4 radical din 3 supra 6) se aduce la forma ireductibila prin simplificare cu 2, deci rezultatul final va fi 2 radical din 3 supra 3. Sper ca ai inteles cum se procedeaza si daca mai ai si alte neclaritati, posteaza-le aici! Multa bafta!

1 răspuns:
| ÐeEa_AndreEa_2000 a răspuns:

4 pe 2radical din 3 in amplifici cu radical din 3 si iti da 4 radical din 3 supra 6 ( radical din 3 * radical din 3 = 3 atunci da 2*3=6) funda?