| simplyM a întrebat:

Hei am si eu o curiozitate:credeti ca omul se trage din maimuta sau ca a fost creat de Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| valentingb a răspuns:

Pot alege o varianta de mijoc? Stiinta nu explica ce a fost inainte de Big Bang. De unde a aparut acest univers? Explicatia? Ceva ce depaseste capacitatea noastra de intelegere, ceea ce poate fi numit si Dumnezeu.
Totusi stiinta a reusit sa arate foarte simplu ca organisme monocelulare, viata, poate aparea sub influenta radiatiilor : o molecula de carbon, apa, proteine - - - o bacterie. E simplu, doar amesteci 3 substante si le lasi 6 ore sub o lampa emitatoare.Asadar omul a aparut prin evolutie, datorita mutatiilor genetice, din punctul meu de vedere.
Totusi, sunt credincios, moderat, si nu consider Biblia ca un document strict, ci ca un indrumator. Baza e alcatuita din cele 10 legi (nu furi, nu omori, etc), care sunt explicate si aplicate de Isus. Poate nu suntem creati, ci evoluati, dar am evoluat pana la un punct la care putem intelege totul, mai putin big bang-ul.

5 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

La cata nesimtire si ura exista, tind sa cred ca maimuta sa tras din om.

| ɔɐıɔ a răspuns:

Asta e ca si cum ai intreba daca exista Dumnezeu.
Oamenii percep diferit termenul de Dumnezeu, iar daca intrebi:Crezi in Dumnezeu? si vei primi raspunsul da poate acel om nu se referea la acelasi "Dumnezeu"

| Ibrahimovic a răspuns:

Exista doua teorii pentru a explica asta:
- creationista--> promovata de Biserica si conform careia Dumnezeu a creat omul
- evolutionista--> promovata de Charles Darwin in anul 1859 ("Originea Speciilor") si care spune ca "omul se trage din primate (maimute)"
Asadar este greu de spus, iar eu le-as crede pe amandoua!
Funda?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Maimuta a fost creata de Dumnezeu, iar omul se trage din maimuta!

| ali7777777 a răspuns:

Cred ca a fost creat de Dumnezeu.